biegunka u starszej osoby

Biegunka u seniora jest z pewnością powodem do zmartwienia. Może ona być spowodowana zatruciem pokarmowym lub grypą żołądkową. Czasami jest ona też spowodowana inną – bardziej poważną chorobą. W każdym wypadku trzeba podjąć odpowiednie działania, by biegunka u osoby starszej nie przerodziła się w poważne zagrożenie dla życia. Jak sobie poradzić z biegunką u seniora?

Odpowiednia dieta

Biegunka u osoby starszej powinna być powodem do niepokoju. By złagodzić jej objawy i zatrzymać ją w naturalny sposób należy zacząć od wprowadzenia zmian w diecie. Dzięki zastosowaniu prawidłowego jadłospisu można zagęścić stolec i poprawić perystaltykę jelit. Lekkostrawną dietę można stosować także po to, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia biegunki u osoby starszej. Co powinno znaleźć się w diecie seniora?

– gotowane warzywa lub zupy warzywne (warto zwrócić szczególną uwagę na dynię, ziemniaki, marchew),

– kleik ryżowy, 

– kasza jęczmienna,

– owoce (najbardziej pożądane w diecie są: czarne jagody, aronia, morele, czarna porzeczka),

– suchary lub czerstwy chleb,

– chłodne herbaty (czarna niesłodzona, ziołowe: miętowa, rumiankowa).

Prawidłowa dieta utrzymywana przez dłuższy czas może zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych, błędów żywieniowych czy nawet zatrucia. O prawidłowe żywienie powinno się dbać na każdym etapie życia, nie tylko w przypadku podeszłego wieku. 

Odwodnienie organizmu

Biegunka u starszej osoby może prowadzić do odwodnienia organizmu, więc w diecie musi znaleźć się dużo płynów. To właśnie dzięki nim można uzupełnić płyny, które zostają wydalone z organizmu. Po konsultacji z lekarzem można też stosować specjalne preparaty z elektrolitami. To właśnie one najskuteczniej nawadniają organizm. W aptekach dostępne są proszki, które należy rozpuścić w wodzie, by stała się ona bardziej wartościowa dla organizmu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku braku dostępu do takich preparatów, należy podawać seniorowi inne płyny – wodę niegazowaną, herbaty ziołowe czy delikatne soki. Warto wiedzieć, że sok jabłkowy ma własności zapierające, Dla seniorów chorujących na cukrzycę może on jednak być niewskazany. W przypadku biegunki u seniora należy zwrócić uwagę na to, by przyjmował on przynajmniej dwa litry płynów dziennie. Taka ilość może doprowadzić do nietrzymania moczu, więc dobrze jest wyposażyć się też w pieluchomajtki dla dorosłych

Odpowiednia higiena

Przy silnej biegunce u osób starszych należy pamiętać o dbaniu o zachowanie higieny. Częste oddawanie rzadkiego stolca może powodować podrażnienia skóry. Oczywiście jest też dość duże ryzyko zabrudzenia ubrań czy pościeli. Mogą się przydać pieluchomajtki dla dorosłych. Używa się je najczęściej przy nietrzymaniu moczu. To ważne, bo podczas biegunki senior może stracić również kontrolę nad pęcherzem lub po prostu nie zdawać sobie sprawy z tego, że powinien skorzystać z toalety. Trzeba pamiętać, że pieluchomajtki dla dorosłych nie poradzą sobie z bardzo obfitym rozwolnieniem. Wprawdzie są one skuteczne w przypadku nietrzymania moczu, ale z racji tego, że biegunka ma inną konsystencję niż uryna, to jest pewne ryzyko, że jednak dojdzie do przemoczenia pościeli. Bardzo ważne jest więc regularne sprawdzanie pieluchomajtek, ich wymiana oraz dokładne wyczyszczenie zabrudzonej skóry. Oczywiście konieczne jest też jej dobre osuszenie. To bardzo ważne, bo przecież wilgotnej skóry nie powinno się zamykać w bieliźnie. Dobrze jest też stosować specjalne kremy, balsamy i emulsje, które mogą odbudować naturalną powłokę ochronną na skórze. Warto pamiętać, że kał zawiera dużą ilość toksyn i ma odczyn kwasowy. Jego kontakt ze skórą jest bardzo niewskazany i trzeba dbać o to, by był jak najkrótszy. Jeśli senior może poruszać się samodzielnie, to trzeba zachęcać go do tego, by częściej korzystał z prysznica i szczególnie dbał o higienę okolic odbytu i pośladków. 

W razie potrzeby – kontakt ze szpitalem

Silna biegunka u starszej osoby może prowadzić do poważnego odwodnienia, a ono może zmienić się w stan zagrożenia życia. Z tego powodu w przypadku zaobserwowania wyraźnych oznak osłabienia seniora lub przedłużającej się biegunki, konieczne jest podjęcie jak najszybszych kroków. Lekarz może zlecić wykonanie podstawowych badań oraz – jeśli zaistnieje taka potrzeba – podłączenie do kroplówek z  preparatami nawadniającymi. Bardzo ważne jest, by tego kontaktu z lekarzem nie odkładać. W ten sposób można zdecydowanie zwiększyć szansę na szybkie postawienie diagnozy i wyjaśnienie, co jest przyczyną biegunki. To z kolei pozwala na złagodzenie jej skutków.

Dowiedz się, co ile trzeba zmieniać wkładki higieniczne u seniora: https://panobeauty.com/co-ile-trzeba-zmieniac-wkladki-higieniczne-u-seniora/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *