ćwiczenia dla seniorów

Z całą pewnością można stwierdzić, że aktywność fizyczna jest niezwykle istotnym elementem życia każdego człowieka. Dotyczy to również osób w starszym wieku, których sprawność może być z różnych powodów ograniczona. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się z najlepszymi ćwiczeniami na kręgosłup dla seniorów.

Ćwiczenia dla seniorów – przyciąganie nóg do klatki piersiowej

Wśród najlepszych ćwiczeń na kręgosłup dla seniorów można wymienić przyciąganie nóg do klatki piersiowej. W celu wykonania tego ćwiczenia należy położyć się na plecach i zgiąć nogi w kolanach. Ręce powinny być ułożone wzdłuż ciała, a stopy muszą przylegać do podłoża. Następnie stopy powinno się oderwać od ziemi oraz unieść oba kolana w sposób jednoczesny. Kolana należy przyciągnąć do klatki piersiowej i wytrzymać w tej pozycji kilka sekund, a potem wrócić do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenia dla seniorów w domu – unoszenie bioder w pozycji leżącej

Ćwiczenia dla seniorów obejmują również taką aktywność jak unoszenie bioder w pozycji leżącej. Dzięki temu możliwe jest wzmocnienie kręgosłupa, co jest tak istotne u każdej starszej osoby. Tego rodzaju ćwiczenia dla seniorów na kręgosłup wymagają przyjęcia pozycji leżącej, a następnie zgięcia nóg w kolanach. Kolejnym etapem jest unoszenie bioder, tak aby ciało znajdowało się w linii prostej. Warto wytrzymać w tej pozycji pięć sekund, a następnie powtórzyć ćwiczenie.

Ćwiczenia dla seniorów – unoszenie nóg w klęku podpartym

Bardzo dobre ćwiczenia dla seniorów w domu to także unoszenie nóg w klęku podpartym. W tym przypadku należy wykonać klęk podparty i powoli prostować nogę, a następnie ją unosić, tak aby tworzyła linię prostą z plecami. W tej pozycji należy wytrzymać pięć sekund, a następnie powtórzyć ćwiczenie po pięć razy dla każdej nogi. Tego rodzaju ćwiczenia dla seniorów na pewno w pozytywny sposób wpłyną na stan kręgosłupa, a także zmniejszenie dolegliwości bólowych w jego obrębie.

Ćwiczenia oddechowe dla seniorów – koci grzbiet

W przypadku osób starszych bardzo dobrze sprawdzą się również wszelkiego rodzaju ćwiczenia związane z prawidłowym oddychaniem. Ćwiczenia oddechowe dla seniorów to między innymi wykonywanie takiego zadania jak koci grzbiet. W celu jego realizacji należy wykonać klęk podparty i wyciągnąć grzbiet ku górze. Podczas ćwiczeń należy kontrolować oddech, aby mogły być one bardziej efektywne w działaniu. Ćwiczenie warto powtórzyć pięć razy.

Ćwiczenia dla seniorów na kręgosłup – unoszenie rąk w klęku podpartym

Ćwiczenia dla seniorów na kręgosłup bardzo często wymagają przyjęcia pozycji w klęku. Wśród polecanych ćwiczeń można również wymienić unoszenie rąk w klęku podpartym. Ciało w tym ćwiczeniu powinno tworzyć linię prostą. Następnie należy wyciągnąć rękę, aby również tworzyła linię prostą z kręgosłupem i wytrzymać pięć sekund. Ćwiczenie warto powtórzyć po pięć razy dla każdej ręki, ponieważ wtedy będzie najefektywniejsze.

Ćwiczenia dla seniorów na siedząco – wall slide

Wśród najlepszych ćwiczeń na kręgosłup dla osób starszych można również wymienić tak zwane ćwiczenie „wall slide”. Są to ćwiczenia dla seniorów na siedząco. W celu ich realizacji należy usiąść tyłem do ściany i ustawić ramiona tak, aby ręce znajdowały się na wysokości barków. Następnie dłonie powinno się przesuwać jak najwyżej, a następnie wrócić do pozycji wyjściowej. Całość powtórzyć osiem razy. Warto pamiętać, że plecy powinny ściśle przylegać do ściany podczas wykonywania tego zadania.

Ćwiczenia dla seniorów – mostki biodrowe

Ćwiczenia dla seniorów mogą również w bezpośredni sposób wpłynąć na taki problem, jak nietrzymanie moczu u kobiet, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt, jeśli ma się takie problemy i koniecznie zakładać bieliznę chłonną do wszelkich aktywności. Wśród polecanych ćwiczeń w tym przypadku można wymienić mostki biodrowe. Podczas wykonywania zadania należy położyć się na plecach, a następnie wypychać biodra do góry. Dzięki temu możliwe jest skuteczne wzmocnienie mięśni. Warto pamiętać, że mostki biodrowe powinno się wykonywać zgodnie ze swoimi możliwościami. Ćwiczenie można wykonać w dwunastu powtórzeniach i będzie to optymalne rozwiązanie.

Ćwiczenia dla seniorów w domu – muszla

Kolejnym ćwiczeniem, które będzie idealne dla seniorów, jest muszla. W celu jego wykonania należy położyć się na boku, plecami do ściany. Kolana powinny być złączone, a następnie powinna nastąpić próba dosięgnięcia kolanem górnej nogi jak najbliżej ściany. Podczas wykonywania ćwiczenia pięty powinny być złączone. Warto wykonać osiem powtórzeń, aby efekty ćwiczeń były jak najlepsze. Dzięki temu będzie możliwe uzyskanie wzmocnienia mięśni, co jest tak istotne w przypadku wielu seniorów, niezależnie od ich wieku. Jednak dobrze pamiętać, że ćwiczenia powinno się dostosować do swoich indywidualnych preferencji, a także możliwości oraz ich nie przekraczać, jeśli nie ma takiej konieczności.

Jak o siebie dbać, aby utrzymać zdrowie? Sprawdź https://panobeauty.com/profilaktyka-dla-seniora-jak-o-siebie-dbac-aby-utrzymac-zdrowie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *