Odwodnienie organizmu to nieprawidłowość często występująca zwłaszcza wśród osób starszych. Pojawienie się takiego problemu u seniorów może nieść groźne dla zdrowia konsekwencje. Jakie są przyczyny i objawy odwodnienia u starszej osoby? Czym skutkuje tego typu zaburzenie? Jak nawodnić organizm u starszej osoby?

Przyczyny odwodnienia organizmu u osób starszych

Odwodnienie organizmu u osób starszych zazwyczaj wynika z przyjmowania zbyt małej ilości płynów w stosunku do zapotrzebowania – często dzieje się tak z powodu zwykłego zapominania będącego rezultatem np. choroby Alzheimera. Niechęć do picia bywa też powszechna u pacjentów po udarze lub ze zdiagnozowaną chorobą Parkinsona. Jednym z objawów jest wówczas kłopot z przełykaniem.

Nie bez znaczenia są również typowe dla takiego wieku schorzenia związane z nadciśnieniem czy dolegliwościami pęcherza i nerek. Zażywanie wówczas leków moczopędnych powoduje nadmierną utratę wody i w efekcie prowadzi do odwodnienia. 

Podobny skutek wywołuje nierzadko występujące w podeszłym wieku nietrzymanie moczu. Wielu seniorów borykających się z tą przykrą przypadłością zaczyna celowo ograniczać picie płynów, aby uniknąć wstydliwych sytuacji. W rezultacie organizm otrzymuje niedostateczną ilość wody. 

Za pojawienie się nieprawidłowości mogą odpowiadać też problemy układu pokarmowego, takie jak biegunki i wymioty. Jeśli senior gorączkuje, podwyższona temperatura również może spowodować deficyt wody.

Wpływ na odwodnienie organizmu u osób starszych ma także dieta. Niebezpieczne jest zwłaszcza jedzenie posiłków zawierających nadmiar soli kuchennej oraz częste spożywanie produktów z kofeiną (kawa, herbata) lub alkoholem.

Objawy i skutki odwodnienia u starszych osób

Jak rozpoznać odwodnienie organizmu u osób starszych? Zaburzenie to początkowo nie daje w zasadzie żadnych szczególnych symptomów. Z biegiem czasu niedobór wody w organizmie sprawia jednak, że usta stają się przesuszone, wargi spierzchnięte, a skóra twarzy i ciała szybko wiotczeje, tracąc swą elastyczność.  

Objawy odwodnienia u starszej osoby dotyczą także układu moczowego. Przede wszystkim wyraźnie zmniejsza się ilość wydalanych płynów, a mocz zmienia barwę na znacznie ciemniejszą. 

Jeśli  odwodnienie organizmu u osób starszych utrzymuje się zbyt długo, zaczyna stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia seniora. Efektem zaburzenia są kłopoty trawienne w postaci zaparć, wzdęć czy spadku apetytu. Mogą także występować schorzenia i infekcje układu moczowego, np. zapalenie pęcherza czy niewydolność nerek.

Ponadto odwodnienie organizmu u osób starszych skutkuje zmęczeniem, sennością, przyspieszeniem tętna i spadkiem ciśnienia tętniczego. U pacjentów w wieku seniorskim pojawiają się również bóle i zawroty głowy, zaburzenia świadomości oraz omdlenia. Niekiedy występują też kłopoty z widzeniem i z napięciem mięśniowym.

Jak nawodnić organizm u starszej osoby?

Odwodnienia występującego u osób starszych nigdy nie należy lekceważyć. Zaburzenie wywołuje wiele negatywnych następstw i nie pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, dlatego nie powinno być bagatelizowane.

Bliscy pacjentów w podeszłym wieku często pytają więc, co wówczas robić i jak nawodnić organizm u starszej osoby, by utrzymać jego równowagę wodno-elektrolitową. Przede wszystkim konieczne jest wyrobienie nawyku przyjmowania płynów w ilości minimum 2 litrów dziennie. Picie szczególnie ważne jest podczas wysiłku fizycznego, w czasie upałów i przy problemach żołądkowych.  

Dla wielu ludzi w tym wieku poruszanie się jest trudne lub niemożliwe, dlatego trzeba zadbać o to, aby osoba starsza miała stale swobodny i bliski dostęp do np. wody.  Jeżeli senior cierpi na demencję, należy kontrolować i przypominać mu regularnie o nawadnianiu.

Do uzupełniania płynów najlepsza jest oczywiście woda, ale dobrze też sprawdzi się 1-2 razy dziennie herbatka owocowa lub ziołowa oraz wyciskane soki. Nawadnianie organizmu można wspomóc poprzez spożywanie zup, koktajli, większości owoców i warzyw. Warto za to ograniczyć picie czarnej herbaty, mocnej kawy oraz wszelkiego alkoholu.

Dobrym sposobem na to, jak nawodnić organizm u starszej osoby, są również elektrolity w postaci tabletek musujących lub proszku w saszetkach. Kupowane w aptece bez recepty, pomagają nie tylko w uzupełnianiu płynów, ale też w szybkim przyswajaniu niezbędnych dla zdrowia witamin i minerałów. Warto sięgać po produkty dedykowane seniorom – wówczas mamy pewność, że preparat ma odpowiednio skomponowany skład, a jego spożywanie pozytywnie wpłynie na zdrowie osoby starszej.

Jak wybrać odpowiednią opiekunkę do osoby starszej? https://panobeauty.com/opieka-seniora-jak-wybrac-odpowiednia-opiekunke-do-osoby-starszej/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *