Uczucie pełnego pęcherza u seniorów jest przykrą dolegliwością, która może być związana z wieloma czynnikami. Jakie może być podłoże takiego stanu rzeczy i jak radzić sobie z uczuciem przepełnionego pęcherza?
Czym jest uczucie pełnego pęcherza?
Uczucie pełnego pęcherza to naturalne, fizjologiczne odczucie, które pojawia się w sytuacji, gdy w pęcherzu znajduje się duża ilość uryny. Jest to swego rodzaju sygnał od organizmu oznaczający, że konieczne jest udanie się do łazienki w celu opróżnienia pęcherza.
Zdarza się jednak w niektórych sytuacjach, że takie odczucie pojawia się bez większej przyczyny. Zazwyczaj dowiadujemy się tego, gdy po odczuciu parcia na pęcherz udamy się do łazienki, a tam – ilość wydalonego moczu zupełnie nie odpowiada subiektywnym odczuciom w tym zakresie. Może okazać się również, że tuż po oddaniu moczu uczucie parcia na niego nie maleje.
Co więcej, takiemu odczuciu mogą towarzyszyć inne, niezbyt przyjemne dolegliwości, takie jak swędzenie, uczucie pieczenia, ból podbrzusza, kłopoty z nietrzymaniem moczu, a w skrajnych przypadkach nawet gorączka.
Przyczyny występowania uczucia pełnego pęcherza
Przyczyn występowania ciągłego uczucia parcia na pęcherz można wskazać co najmniej kilka. Wśród najczęściej pojawiających się w tym zakresie podłoży problemu wskazać można:
- kamicę nerkową – w przypadku kolki nerkowej częstemu oddawaniu moczu oraz nieustającemu uczuciu parcia na pęcherz towarzyszy również częstomocz (nie w każdym przypadku, jednak jest to dość częsty objaw);
- zakażenie układu moczowego – tego rodzaju dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w związku z nadmiernym namnożeniem się w układzie moczowym bakterii, rzadziej – zakażenie układu moczowego może mieć również podłoże grzybicze;
- cukrzycę – bardzo częstym objawem towarzyszącym cukrzycy jest częstomocz oraz powiązane z nim uczucie nasilonego parcia na pęcherz, które nie odpowiada rzeczywistemu stanowi jego napełnienia;
- przerost gruczołu krokowego – przerost prostaty to, zaraz obok zakażeń układu moczowego, najczęstsza przyczyna parcia na mocz występującego u panów. Choć najczęściej dolegliwość ta dotyka starszych mężczyzn, w niektórych przypadkach może rozwinąć się również wcześniej;
- choroby układu płciowego – ciągłe uczucie pełnego pęcherza może być objawem towarzyszącym chorobom układu płciowego, takim jak np. bakteryjne infekcje pochwy u kobiet, dlatego jeśli chronicznej chęci oddania moczu towarzyszy również świąd i upławy, to bardzo prawdopodobna przyczyna takiego stanu rzeczy;
- kłopoty o podłożu neurologicznym – urazy mózgu, kręgosłupa czy choroba Parkinsona również mogą być czynnikami wpływającymi na występowanie ciągłego uczucia parcia na pęcherz.
Leczenie uczucia pełnego pęcherza
Przed wdrożeniem odpowiedniego leczenia niezbędne jest oczywiście przeprowadzenie badań, dzięki którym możliwe będzie określenie podłoża problemu. W wielu przypadkach pomocne są jednak spacery i ogólnie ruch, a także spożywanie odpowiedniej ilości płynów i unikanie napojów o działaniu moczopędnym – m.in. kawy czy niektórych ziół.
Nie bez znaczenia jest również zachowanie odpowiedniej higieny okolic intymnych, zwłaszcza jeżeli dolegliwościom ze strony pęcherza towarzyszy również nietrzymanie moczu. W takiej sytuacji wkładki na nietrzymanie moczu pomogą uniknąć kłopotliwych plam na bieliźnie, a także zapobiegną rozwojowi dolegliwości związanych z zakażeniami układu moczowego.
Specjalistyczne leczenie ciągłego uczucia pełnego pęcherza powinno zostać zlecone przez lekarza na podstawie badań. Warto umówić się na wizytę jak najszybciej po dostrzeżeniu u siebie pierwszych objawów, w innym przypadku może bowiem okazać się, że problemy z uczuciem pełnego pęcherza będą nasilać się wraz z upływem czasu, a ich wyleczenie może okazać się problematyczne.
Jak zapobiegać uczuciu pełnego pęcherza?
Wymienione wyżej przyczyny uczucia pełnego pęcherza wyraźnie wskazują, że choć w niektórych przypadkach niewiele możemy zrobić, by zapobiec przykrym dolegliwościom, to w niektórych sytuacjach możemy w realny sposób zapobiegać występowaniu takich objawów.
Przede wszystkim warto zadbać o prawidłową dietę, odpowiednią dawkę ruchu, a także spożywanie dopasowanej do potrzeb organizmu ilości płynów.
Ciągłe uczucie pełnego pęcherza zdecydowanie zmniejsza komfort życia. Na szczęście, istnieją skuteczne metody, dzięki którym można poradzić sobie z tą dolegliwością i tym samym podnieść komfort życia.