Cukrzyca a nietrzymanie moczu u osób starszych

Cukrzyca jest dolegliwością często dotykającą seniorów, u których przede wszystkim diagnozuje się cukrzycę typu 2. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że sprzyja ona nietrzymaniu moczu, co w połączeniu z zaawansowanym wiekiem daje wysokie ryzyko wystąpienia tej dolegliwości.

Mocz a cukrzyca – co mają ze sobą wspólnego?

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, w której dochodzi do hiperglikemii – podwyższonego poziomu cukru w organizmie.

Dolegliwość ta może mieć różne przyczyny. W przypadku cukrzycy typu 1, która diagnozowana jest rzadziej, jest to zaburzenie pracy trzustki na skutek toczącego się procesu autoimmunologicznego. Organizm nie wytwarza wtedy wystarczającej ilości insuliny. Z kolei w częściej diagnozowanej cukrzycy typu 2 dochodzi do insulinooporności, czyli mniejszej wrażliwości tkanek na insulinę, zwykle na skutek złych nawyków żywieniowych i otyłości.

W przebiegu cukrzycy dochodzi nie tylko do pojawienia się zwiększonego poziomu cukru we krwi, ale również diagnozowany jest cukier w moczu. Zwiększa się też ryzyko nietrzymania moczu u chorego.

Glukoza w moczu – jak ją wykryć?

Standardowe badanie moczu jest w stanie wykryć obecność glukozy w moczu.

Za normę uznaje się brak glukozy w moczu. Jeśli wykrywa się cukier w moczu, stan ten określany jest jako glikozuria albo jako cukromocz.

Gdy u osoby zdrowej został wykryty cukier w moczu, konieczne jest wtedy wykonanie badania cukru z krwi w celu dalszej diagnostyki.

Obecność glukozy w moczu można jednak wykryć nie tylko podczas badania. Powoduje ona także zmianę zapachu moczu, który odczuwany jest jako słodszy lub owocowy. Dodatkowo mocz staje się wtedy mętniejszy, a podczas jego oddawania pojawia się piana.

Co oznacza cukier w moczu u cukrzyka?

W przypadku cukrzyków najczęściej oznacza to niewyrównaną cukrzycę. Również może wskazywać on na pojawienie się problemów z pracą nerek.

Podwyższona glukoza w moczu jest też diagnozowana u osób ze stanami zapalnymi dróg moczowych. Często towarzyszą jej wtedy leukocyturia, czyli leukocyty w moczu oraz obecność bakterii w moczu.

Dlaczego cukrzyca sprzyja nietrzymaniu moczu?

Cukrzyca i nietrzymanie moczu często występują wspólnie. W przypadku seniorów również dochodzi do zbiegu tych czynników – większe ryzyko cukrzycy oraz postępujący wiek prowadzą do pojawienia się krępujących problemów z popuszczaniem moczu.

Dodatkowo cukrzyca podwyższa ryzyko nietrzymania moczu na skutek powikłań.

Przy cukrzycy zwiększa się niebezpieczeństwo rozwoju infekcji dróg moczowych. Diabetycy są w wyższym stopniu podatni na infekcje, czemu sprzyja cukier w moczu u cukrzyka. Infekcje również powodują podwyższone ryzyko popuszczania moczu.

W przebiegu cukrzycy pojawia się też ryzyko rozwoju neuropatii cukrzycowej, która powoduje uszkodzenie nerwów przez nadmiar glukozy w organizmie. Neuropatia w przebiegu cukrzycy sprzyja zaburzeniom czynności pęcherza moczowego oraz wypieracza pęcherza. Chory nie odczuwa wtedy jego napełnienia, co skutkować może mimowolnym wyciekom moczu.

Warto również wspomnieć o nadwadze, która często pojawia się w przebiegu cukrzycy typu 2. Zbyt duża masa ciała powoduje duże obciążenie dla mięśni dna miednicy, czyli dla mięśni Kegla i podwyższa ryzyko popuszczania moczu.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu w cukrzycy?

W przypadku nietrzymania moczu występującego u seniora z cukrzycą istnieje szereg sposobów, by zredukować nieprzyjemne dolegliwości i poprawić komfort życia:

Utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru

U diabetyków kluczowe dla utrzymania zdrowia jest kontrolowanie cukru we krwi oraz utrzymywanie go na odpowiednim poziomie.

Osoby z cukrzycą, zależnie od jej typu, stosują różne metody kontrolowania cukru – leki przeciwcukrzycowe, podawanie insuliny. Również duże znaczenie ma dieta, która powinna ograniczać produkty zawierające dużą ilość cukru, tłuszczu, wysoko przetworzone. Warto też pamiętać o aktywności fizycznej.

Prowadzenie ćwiczeń mięśni Kegla

U seniorów często dochodzi do osłabienia mięśni Kegla – dna miednicy. Dotyczy to przede wszystkim kobiet po porodach, ponieważ nadwyrężają one te mięśnie i sprzyjają ich dysfunkcjom.

Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na ich naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu. Mięśnie te odpowiadają między innymi za kontrolowanie strumienia moczu, dlatego można je rozpoznać podczas próby jego wstrzymania.

Stosowanie wyrobów chłonnych

W przypadku nietrzymania moczu zaleca się też używanie bielizny chłonnej, która pochłania mocz i zapewnia uczucie suchości i komfortu. Może być ona noszona zarówno przez osoby mobilne, jak i leżące.

Wyroby jak wkładki urologiczne, majtki chłonne oraz wkładki na nietrzymanie moczu występują w wielu wariantach pod kątem chłonności i rozmiaru, co umożliwia ich indywidualny dobór do potrzeb użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *