Każdy powinien zadbać o swoją aktywność niezależnie od wieku. Codzienna dawka ruchu bądź uprawianie wszelkiego rodzaju sportu znacząco przekłada się na nasze zdrowie i samopoczucie. Dochodzi do tego również zbilansowana dieta i prawidłowa higiena snu. Seniorzy również nie powinni rezygnować z aktywności fizycznej, a jedynie dostosować odpowiednią formę dla siebie. Należy wziąć pod uwagę istniejące schorzenia oraz przeciwwskazania podczas wyboru sportu idealnego dla siebie. Jaki sport jest najlepszy dla seniora? Dowiedz się i wybierz odpowiedni dla siebie.
Sport dla seniorów – dlaczego jest aż tak ważny i na co wpływa?
Codzienna aktywność fizyczna jest nieodzownym elementem zdrowego stylu życia. Prawidłowo dotleniony organizm potrafi lepiej poradzić sobie z przeróżnymi schorzeniami i zapobiega chorobom wieńcowym. Podczas uprawiania sportu osoby starsze mogą zadbać o układ kostny i sercowy, ale nie tylko. Pozytywnie to również wpływa na ich samopoczucie, jakość snu i układ trawienny. Bardzo ważne jest, aby dopasować do swojego stanu zdrowia i możliwości fizycznych prawidłową aktywność, aby nie zaszkodziła. Choć wydawać by się mogło, iż ze względu na wiek osoby starsze są wykluczone z uprawiania sportów, nic bardziej mylnego. Oczywiście na początek warto wybrać łagodną formę aktywności, taką jak spacery, gimnastyka czy popularny nordic walking. Stopniowo można zwiększać intensywność ćwiczeń, jednak warto skorzystać z początkowo z pomocy fizjoterapeuty bądź trenera personalnego. Oczywiście pewne schorzenia wykluczają możliwość uprawiania sportu, dlatego warto na początku skonsultować to ze swoim lekarzem prowadzącym.
Jaka aktywność będzie odpowiednia? Poznaj popularne warianty i wybierz sport dla seniora
Chcąc wybrać odpowiedni sport dla seniora, należy wybrać, czy wolimy ćwiczyć w grupie, czy samodzielnie. Różne rodzaje aktywności dzielą się na te, które możemy uprawiać grupowo i pod okiem instruktora, oraz na takie, które możemy swobodnie wykonywać samodzielnie nawet w domowym zaciszu. Wśród ćwiczeń, które możemy wykonywać samodzielnie, rozróżniamy m.in. gimnastykę, pilates, jazdę na rowerze, nordic walking czy spacery. Sporty grupowe to na przykład aqua aerobik, joga dla początkujących, czy taniec. Każda z tych aktywności wykonywana regularnie powoduje pozytywny wpływ na zdrowie seniora. Warto mieć pod kontrolą swoje tętno i oddech, dzięki czemu osoby, które borykające się z zaburzeniami pracy serca będą mogli dopasować intensywność ćwiczeń do swoich możliwości. Warto również pamiętać o prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń oraz utrzymaniu właściwej pozycji w celu uniknięcia kontuzji.
Dowiedz się, jakie korzyści niesie ze sobą sport dla seniorów
Bardzo często osoby starsze nie mają ochoty na częste wyjście z domu, nie mówiąc już o podjęciu regularnej aktywności fizycznej. Warto mimo wszystko się przełamać, ponieważ korzyści są z tego ogromne. Wejście po schodach bez zadyszki, rzadziej odczuwalny ból nóg czy pleców oraz poprawa krążenia to tylko namiastka korzyści płynących ze zmiany stylu życia. Oprócz aspektów zdrowotnych i psychologicznych uprawianie sportu może pomóc podtrzymać relacje towarzyskie. Wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu ze znajomymi bądź z rodziną pomaga zacisnąć więzi i zapewnia towarzystwo, co jest bardzo ważne zwłaszcza dla seniorów. Możliwość poznania nowych ludzi jest również satysfakcjonująca, ponieważ pozytywnie wpływa na samopoczucie i poprawia nastrój.
Sport dla seniora powinien być bardzo ważny w jego życiu, nawet jeżeli miałaby być to niewielka forma aktywności, wykonywana jednak regularnie. Jeżeli z różnych przyczyn mamy utrudnioną możliwość wykonywania niektórych czynności, warto zastosować elementy, które nam to ułatwią. Warto przyłożyć dużą uwagę do wygodnego i odpowiednio wyprofilowanego obuwia, odzieży, która nie krępuje ruchów i zastosowania wkładek chłonnych, jeżeli mamy problem z nietrzymaniem moczu. Produkty Elly https://www.poznajelly.pl/ idealnie dopasowują się do ciała, dyskretnie chroniąc przed problemem. Dzięki temu możemy swobodnie wykonywać przeróżne ćwiczenia i nie obawiać się o zakłopotanie na skutek nietrzymania moczu. Bardzo często podczas ćwiczeń zdarza się osobom starszym zmagającym się z tym problemem popuszczać mocz, co może je z góry zniechęcać do dalszej aktywności. Jeżeli zastosujemy prawidłowe środki higieny, pozbędziemy się dyskomfortu, jaki niesie za sobą nietrzymanie moczu. Nie warto rezygnować z aktywności fizycznej pod byle pretekstem, należy jednak dokładnie przyjrzeć się temu, co nam przeszkadza i zwrócić uwagę na przeważające zalety tego przedsięwzięcia.
Sprawdź również nasz artykuł: „Choroba Parkinsona – czym się objawia, jakie są jej przyczyny i jak wygląda leczenie?„.