choroba parkinsona

Choroba Parkinsona zaliczana jest do chorób zwyrodnieniowych mózgu. Na skutek tej przewlekłej choroby neurodegeneracyjnej dochodzi do zaburzeń ruchów ciała i funkcji poznawczych. Ze względu na to, że nie do końca znane są przyczyny jej powstawania, określa się ją jako samoistną. W przebiegu choroby Parkinsona w życiu chorego dochodzi do wielu zmian utrudniających codzienne funkcjonowanie. Pomimo tego, że choroba jest nieuleczalna i stale postępująca, jej rozwój jest bardzo powolny i stopniowy. Czym objawia się choroba Parkinsona? Poznaj jej przyczyny i możliwości leczenia.

Jak rozpoznać chorobę Parkinsona? Dowiedz się, co to Parkinson i jakie daje objawy

Choroba Parkinsona, potocznie nazywana samym Parkinsonem, polega na stale postępującym zaniku komórek nerwowych w śródmózgowiu pnia mózgu. Komórki te dostarczają do wielu obszarów mózgu dopaminę, której niedobór powoduje zaburzenia w poruszaniu się. Pierwsze objawy choroby Parkinsona możemy dostrzec pomiędzy 55. a 65. rokiem życia, chociaż zdarzają się również przypadki w przedziale wiekowym 30. – 80. r.ż. Natężenie objawów również może być niespecyficzne i u każdego pacjenta znacząco się różnić. Parkinson objawy daje różnorodne, jednak do pierwszych zalicza się problemy z poruszaniem się, spowolnienie ruchów i mowy, problemy z pamięcią, utrudnione przełykanie pokarmów i płynów, zaburzenia węchu i smaku, stany depresyjne, a nawet i zaparcia. Zespół objawów w przebiegu choroby Parkinsona jest naprawdę szeroki i różni się w zależności od fazy choroby. Takie czynniki jak ogólny stan zdrowia pacjenta, jego wiek czy przebyte choroby również wpływają na rodzaj i intensywność objawów. W przebiegu choroby pojawia się typowe drżenie parkinsonowskie. Początkowo jest one bardzo słabe i dyskretne i zazwyczaj występuje jednostronnie. Zaburzenia funkcji pęcherza oraz potencji mogą wystąpić w chorobie Parkinsona, tak samo, jak i silne pocenie się czy łojotok twarzy.

Choroba Parkinsona – przyczyny, diagnoza i leczenie

Przyczyny choroby Parkinsona nie są jeszcze dokładnie znane, dlatego też trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co ją powoduje. Znany jest natomiast mechanizm jej powstawania, czyli zanik komórek nerwowych transportujących dopaminę. Aby zdiagnozować chorobę Parkinsona, należy przyjrzeć się występowaniu bardzo charakterystycznych objawów u pacjenta, takich jak zaburzenia postawy, drżenie i sztywność mięśni. Oczywiście zaburzenia te występują również w przebiegu niepożądanej reakcji polekowej, udaru mózgu czy procesów zapalnych, dlatego podstawą jest wykluczenie tych schorzeń przed postawieniem diagnozy. Po przeprowadzeniu specjalistycznego badania neurologicznego, tomografii bądź rezonansu mózgu, i wykluczeniu innych poważniejszych schorzeń o tych samym objawach, stawia się diagnozę choroby Parkinsona. Z jednej strony jest to uspokojenie pacjenta, ponieważ chorobę Parkinsona można kontrolować lekami i fizjoterapią, a przykładowo guz mózgu może być śmiertelny. Choroba Parkinsona nie skraca życia, a powoduje przymus dostosowania się do rzeczywistości z określonymi ograniczeniami. Prawidłowa reakcja na objawy i właściwe postępowanie oraz przyjmowanie leków może znacząco wyciszyć objawy choroby Parkinsona. Leczenie polega na poprawie układu nerwowego w obszarach mózgowych, w których brakuje dopaminy. Stosuje się powszechnie Lewodopę – substancję ulegającą przemianie w dopaminę. Lek ten przynosi spektakularne efekty, jednak może wiązać się z ryzykiem nagłej dyskinezy – stanem, w którym, chory nagle doznaje niekontrolowanych ruchów ciała, bądź zamiera bez ruchu np. podczas chodu. Wdraża się wtedy leki z innych grup bądź modyfikuje dawkę Lewodopy. Zaawansowana postać choroby Parkinsona wymaga leczenia operacyjnego w uzasadnionych przypadkach.

Zastanawiając się, co to Parkinson, warto zapamiętać, że jest to choroba degeneracyjna mózgu. Przyczyny nie są do końca znane, dlatego jest to choroba samoistna. Duży wpływ na nią mają czynniki genetyczne pacjenta, jednak nie jest to reguła. Wystąpienie choroby Parkinsona w pierwszej linii zwiększa ryzyko tej choroby nawet 14-krotnie w porównaniu z rodzinami, w których nie wystąpiła. Jak radzić sobie z tym, jakie daje Parkinson objawy? Należy ściśle trzymać się ustalonego leczenia, ćwiczyć mięśnie zarówno ciała, jak i twarzy, powoli przeżuwać posiłki i wyraźnie wypowiadać słowa. Podczas chodzenia należy zwracać uwagę na prawidłową postawę oraz stosować na co dzień odpowiednią, różnorodną dietę. W przypadku problemów z pęcherzem, w tym z bardzo niekomfortowym nietrzymaniem moczu, warto zastosować wkładki czy majtki chłonne, np. takie jak https://www.poznajelly.pl/.  Podjęcie odpowiednich działań z pewnością polepszy komfort życia pacjenta i pomoże w wielu codziennych czynnościach.

Sprawdź również nasz artykuł: „Co zabrać ze sobą do domu opieki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *