ćwiczenia mięśni dna miednicy

Problemy z nietrzymaniem moczu dotykają wielu kobiet. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj po ciąży i porodzie, jednak kłopoty są coraz większe wraz z wiekiem. Wiele czynników wpływa na to, że nietrzymanie moczu u kobiet jest tak częste. Jak radzić sobie z tym problemem? Czy można całkowicie pozbyć się tej trudności i przy pomocy ćwiczeń zmniejszyć skutki wywołane wieloletnim zaniedbaniem? Zanim zacznie się pracę na własną rękę warto udać się do specjalisty, który sprawdzi budowę anatomiczną oraz to, jaka jest przyczyna problemu. Dopiero ćwiczenia, które zaleci specjalista mogą przynieść efekty. Do jakiego lekarza należy się jednak udać z takim problemem?

Powody nietrzymania moczu u kobiet w średnim wieku

Specjaliści upatrują przyczyn nietrzymania moczu w wielu czynnikach. Dopiero holistyczne podejście do organizmu kobiety wskazuje, że wielu przypadłości związanych z układem rozrodczym i moczowym ma swój początek jeszcze w pierwszych latach życia. Wczesne odpieluchowanie dziecka jest jedną z takich przyczyn. Dziecko bez gotowości do oddania moczu prze w czasie mikcji, a to jest bardzo zły wzorzec, który pokutuje w kolejnych latach. Wysadzanie przed snem i zmuszanie dziecka do oddania moczu przed wyjściem ma swoje konsekwencje już w dorosłym życiu kobiet. Wzorzec ten nie pozwala na rozluźnienie mięśni dna miednicy, które są w ciągłym napięciu. W konsekwencji w czasie ciąży opiera się na nich bardzo duży ciężar, co upośledza ich funkcje. Również brak profesjonalnego przygotowania do porodu, przyspieszanie go czy rutynowe nacinanie krocza ma duży wpływ na to, że pacjentka w przyszłości będzie miała problemy. Już w szkołach rodzenia powinna zostać wprowadzona profilaktyka jaką jest trening mięśni dna miednicy. Dzięki temu wielu późniejszych problemów można uniknąć. Jeszcze przed ciążą warto odwiedzić fizjoterapeutę uroginekologicznego i poznać profilaktykę. Oczywiście część pacjentek ma problemy z nietrzymaniem moczu wynikające z innych jednostek chorobowych, jednak jest to mała grupa z ogólnej liczby. 

Nietrzymanie moczu – jakie kroki podjąć by pozbyć się tej przypadłości?

Przede wszystkim wiele kobiet uważa, że jest to przypadłość, której należy się wstydzić, o której nie należy rozmawiać. Z tego powodu nie zdają sobie sprawy, jak powszechny jest to problem i próbują sobie radzić same. Najlepszym co może zrobić kobieta, która cierpi na nietrzymanie moczu jest przestać się wstydzić i poszukać pomocy specjalisty. Pierwszym krokiem, niezależnie od wieku powinna być wizyta u sprawdzonego ginekologa lub urologa, szczególnie jeśli po 40stce zapomniała o regularnych wizytach profilaktycznych. W czasie rozmowy należy powiedzieć o swoim problemie, a lekarz, zazwyczaj w czasie badania fizykalnego sprawdzi jak zaawansowane są zmiany. Może zalecić wizytę u fizjoterapeuty, jeśli problem jest poważny i konieczna jest pomoc w dobraniu ćwiczeń. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych czyli macica nie wypada do pochwy – co też się zdarza po porodach siłami natury, to wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego powinna być kolejnym krokiem. To specjalista sprawdzi ewentualne rozejście się kresy białej i wskaże jakie ćwiczenia należy wykonywać, by terapia przyniosła skutki, czyli wyleczenie się z przypadłości. By zniwelować dyskomfort związany z popuszczaniem moczu warto zakładać wkładki urologiczne.

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy, aby zniwelować problem z nietrzymaniem moczu?

Żadne ćwiczenia mięśni dna miednicy nie będą skuteczne, jeśli pacjentka nie nauczy się jak je wykonywać. Dlatego tak ważne jest nauczenie jej czynności jaką jest rozluźnienie mięśni dna miednicy i ich spięcie. Wiele kobiet nie oddaje naturalnie moczu tylko prze, konieczne jest pozbycie się tego nawyku. Fizjoterapeuta pokaże wzorce oraz to w jaki sposób przy konkretnym schorzeniu należy wykonywać ćwiczenia aby były one skuteczne. Nie należy pod żadnym pozorem samodzielnie zmieniać ćwiczeń, sugerować się opiniami z Internetu czy od znajomych – może to przynieść pogorszenie się sytuacji. 

Ćwiczenia mięśni dna miednicy – czy są identyczne przy każdym schorzeniu?

Ze względu na to, że kobiety mają różną budowę anatomiczną, postawę i nawet kształt miednicy, profesjonaliści zalecają im zupełnie inne ćwiczenia. Oczywiście po wyszukaniu w Internecie znajdzie się informacje jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy, jednak często można trafić na porady z minionej epoki, które każą wstrzymywać strumień moczu w czasie mikcji. A to nie jest wcale profesjonalne ćwiczenie. Nie należy również wymieniać się poradami ze znajomymi – inny rodzaj schorzenia mimo podobnych objawów wymaga często zupełnie innego zestawu ćwiczeń.

Dowiedz się więcej o pieluchomajtkach dla dorosłych z artykułu https://panobeauty.com/pieluchomajtki-dla-doroslych-pozegnaj-problem-z-inkontynencja/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *