andropauza leki

Andropauza to odpowiednik menopauzy, tyle że u mężczyzn. Temat ten jest wciąż traktowany jako swoiste tabu, jednak zupełnie niepotrzebnie: leczona andropauza może być zdecydowanie mniej uciążliwa dla mężczyzny! Na czym dokładnie polega i w jaki sposób można leczyć andropauzę?

Czym jest andropauza?

Andropauza jest odpowiednikiem kobiecej menopauzy i na podobnej zasadzie stworzono tutaj też nazwę: pierwszy człon pochodzi od łacińskiego słowa „andros”, oznaczającego mężczyznę, a drugi – od słowa „pausis”, czyli pauzy. Specjaliści posługują się także szeregiem innych nazw, m.in. andropenia czy wiropauza.

Andropauza dotyka najczęściej mężczyzn po przekroczeniu 50-go roku życia i jest związana ze spadkiem poziomu wielu hormonów, w tym testosteronu czy tyroksyny lub melatoniny. Taki stan rzeczy sprawia, że komfort życia mężczyzny zdecydowanie spada: pojawiają się m.in. kłopoty ze snem czy nietrzymaniem moczu. Warto jednak pamiętać, że granica wieku jest umowna i uzależniona od wielu czynników, zarówno środowiskowych, jak i genetycznych. Andropauza to zjawisko, które – po wystąpieniu – nie kończy się. Poziom istotnych hormonów w organizmie mężczyzny spada do końca jego życia, jednak objawy związane z andropauzą mogą złagodnieć lub wręcz ustąpić wraz z upływem czasu.

Objawy andropauzy

Wśród najczęściej wymienianych objawów andropauzy można wskazać:

– spadek libido,

– przerost prostaty i związane z nim kłopoty z nietrzymaniem moczu,

– kłopoty z pamięcią,

– ogólne osłabienie,

– nadciśnienie tętnicze,

– spadek poziomu masy mięśniowej wraz z jednoczesnym rozrostem tkanki tłuszczowej,

– wzmożoną potliwość,

– zwiększone wypadanie włosów (nie tylko na głowie).

Dodatkowo, mogą pojawić się również problemy z uzyskaniem wzwodu, jak również zmiany w zakresie psychiki. Mężczyzna w okresie andropauzy może być podenerwowany, zazdrosny o partnerkę, a także odczuwać dyskomfort w kontaktach z młodszymi mężczyznami.

Warto pamiętać, że powyższe objawy mogą być związane także z innymi jednostkami chorobowymi, a co za tym idzie – dobrze jest przeprowadzić kompleksowe badania, które pozwolą wykluczyć inne przyczyny pojawienia się wyżej opisanych dolegliwości.

Andropauza – badania

Andropauza u mężczyzn może być stwierdzona na podstawie badań, które pozwolą wykluczyć inne jednostki chorobowe. Jeśli zatem mężczyzna ma około 50-ciu lat, a dodatkowo wszelkie przeprowadzone badania (m.in. dotyczące poziomu hormonów w organizmie) wskazują na ogólny dobry stan zdrowia – możemy założyć, że mamy do czynienia z andropauzą.

Bardzo ważne jednak jest, by nie zrzucać przykrych dolegliwości na karb wieku: po ustaleniu podłoża występowania objawów, możliwe jest wdrożenie leczenia, które poprawi komfort życia mężczyzny.

Andropauza u mężczyzn – leczenie

Jeśli chodzi o leczenie andropauzy, stosuje się terapię objawową, dzięki której można opanować nieprzyjemne dolegliwości, podnosząc tym samym komfort życia mężczyzny. Warto pamiętać, że aktywni fizycznie mężczyźni zdecydowanie lepiej przechodzą przekwitanie – dobrze jest zatem zadbać o to, by codziennie zażywać dawki ruchu.

Andropauza – leki

Leki na andropauzę powinny być każdorazowo dobierane przez lekarza na podstawie objawów, na które uskarża się mężczyzna. Oprócz środków farmakologicznych, w razie występowania kłopotów z nietrzymaniem moczu warto wyposażyć się również pieluchomajtki dla dorosłych. Dzięki nim zdecydowanie wzrośnie komfort życia mężczyzny, który zachowa także możliwość regularnego uprawiania sportu bez ryzyka, że mocz przedostanie się do wierzchniej warstwy ubrań. Problem ten jest na tyle wstydliwy, że często zniechęca mężczyzn do ćwiczeń, co jest błędem, bowiem regularna aktywność fizyczna może zmniejszyć niektóre z przykrych objawów!

Warto także pamiętać, że objawy andropauzy z reguły słabną wraz z upływem czasu. Co za tym idzie, może okazać się, że nie ma potrzeby stałego stosowania środków farmakologicznych do końca życia.

Andropauza – dieta

Dieta podczas andropauzy ma nie mniejsze znaczenie od aktywności fizycznej i farmakoterapii. Warto zadbać o regularne spożywanie zdrowych, pełnowartościowych posiłków. Zaleca się ograniczenie spożycia cukru rafinowanego, a także niezdrowych tłuszczów i zastąpienie ich porcjami warzyw oraz owoców, a także nabiału i mięsa. W razie wątpliwości w zakresie doboru diety, dobrym rozwiązaniem może okazać się kontakt z dietetykiem, który pomoże ustalić prawidłowy sposób żywienia, dostosowany do poziomu aktywności fizycznej oraz wieku i masy ciała.

Warto pamiętać, że andropauza zdecydowanie pogarsza komfort życia mężczyzny. Dlatego też warto zadbać o to, by odpowiednio zdiagnozować problem, a także wdrożyć właściwe leczenie, dzięki któremu dolegliwości przestaną być tak uciążliwe.

Jakie środki higieniczne są niezbędne dla osób starszych? https://panobeauty.com/srodki-higieniczne-dla-osob-starszych-co-jest-niezbedne/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *