Właściwa higiena jest ważna w każdym wieku. Powinni o niej pamiętać zarówno seniorzy sprawni, jak i opiekunowie osób przewlekle schorowanych, z niepełnosprawnościami, leżących. Jakie środki higieniczne dla osób starszych warto kupić? Sprawdź listę!

Jak dobrać środki higieniczne dla osób starszych?

Higiena seniora nie powinna zasadniczo różnić się od higieny osoby młodszej. Często jednak osoby starsze mają problemy z jej utrzymaniem, na przykład ze względu na ograniczenia ruchowe, problemy z pamięcią czy schorzenia.

Codzienna higiena seniora, który nadal jest aktywny, powinna polegać na kąpieli lub prysznicu, pielęgnacji skóry twarzy i ciała oraz na higienie jamy ustnej. Od czasu do czasu konieczne jest również skrócenie paznokci oraz ewentualne golenie.

Należy pamiętać o tym, że skóra osób starszych często jest cieńsza, bardziej podatna na wysuszenie i podrażnienia w porównaniu do skóry osób młodszych. Właśnie dlatego ważne jest stosowanie kosmetyków o działaniu nawilżającym, natłuszczającym, regenerującym i łagodzącym.

W przypadku osób niesamodzielnych, które nie mogą same dbać o higienę, konieczna jest pomoc opiekuna. Dobierając odpowiednie środki higieniczne dla osób starszych wymagających opieki, trzeba uwzględnić ich indywidualne potrzeby i ograniczenia.

Dodatkowo u seniora mogą pojawiać się określone dolegliwości wymagające sięgnięcia po specjalne środki higieniczne, na przykład nietrzymanie moczu.

Jakie środki higieniczne dla seniora warto mieć pod ręką?

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje kosmetyków, wyrobów medycznych oraz akcesoriów przeznaczonych do higieny osobistej. Jakie środki higieniczne dla osób starszych są najbardziej pomocne?

Kosmetyki pielęgnacyjne i akcesoria

W łazience seniora powinny przede wszystkim znaleźć się kosmetyki pielęgnacyjne oraz akcesoria do twarzy, ciała oraz włosów.

Podczas codziennej pielęgnacji przydatne będą:

– Mydło – niezbędne do mycia rąk. Łagodniejsze działanie od zwykłego mydła ma to w płynie.

– Żel do mycia – przeznaczony do oczyszczania twarzy, ciała. Można dodatkowo wybrać specjalny kosmetyk do higieny intymnej.

– Krem do twarzy – pomaga w utrzymaniu właściwego poziomu nawilżenia skóry.

– Balsam do ciała – dba o kondycję skóry ciała, łagodzi suchość, pomaga w regeneracji podrażnień.

– Szampon do włosów – można także stosować dodatkowe kosmetyki jak odżywka, maska, wcierka do skóry głowy, kosmetyki do stylizacji.

– Myjka, gąbka – najlepiej wybrać produkt o delikatnej strukturze, który nie podrażni skóry.

– Akcesoria do włosów – szczotka, grzebień.

– Akcesoria do paznokci – cążki, nożyczki, pilnik.

Środki do higieny jamy ustnej

Pasta do zębów oraz szczoteczka to podstawa. Pielęgnację warto uzupełnić o płyn do płukania ust, nitkę dentystyczną  lub szczoteczki międzyzębowe.

Dla seniorów korzystających z protez zębowych polecane są również szczoteczka i środek do mycia protezy.

Opatrunki i środki do dezynfekcji

Niezbędne będą opatrunki, plastry oraz środki do dezynfekcji ran, otarć, które przydadzą się w razie urazu. W przypadku seniorów z odleżynami należy stosować również specjalne opatrunki.

Chusteczki nawilżane

Bardzo pomocne zarówno w domu, jak i poza nim, ponieważ są nawilżane i nie wymagają używania wody. Można stosować je do szybkiego odświeżenia oraz usuwania zanieczyszczeń ze skóry.

Wkładki, pieluchomajtki, majtki chłonne

Bielizna chłonna pomaga osobom z nietrzymaniem moczu i kału. Pochłania wilgoć, neutralizuje zapachy i zapewnia komfort.

W przypadku kropelkowego i lekkiego nietrzymania moczu sprawdzą się wkładki urologiczne, które umieszczane są na zwykłej bieliźnie. Osoby aktywne ze średnią i ciężką inkontynencją mogą sięgnąć po elastyczne majtki chłonne. U osób leżących najczęściej używane są pieluchomajtki oraz wkłady chłonne z majtkami siateczkowymi.

Podkłady higieniczne

Bardzo pomocne w utrzymaniu higieny osób starszych są też podkłady higieniczne. To nieprzemakalne, chłonne podkłady, które umieszcza się na materacu, by zapobiec jego zabrudzeniu.

Środki do pielęgnacji specjalnej

U seniorów z problemami skórnymi, na przykład związanymi z odleżynami, nietrzymaniem moczu, kału, zaleca się również stosowanie specjalnych środków do pielęgnacji.

Wśród popularnych preparatów znajdują się maści cynkowe, które pomagają na odparzenia i podrażnienia, silnie nawilżające kremy z mocznikiem na łuszczącą się, suchą, pękająca skórę, delikatne kremy myjące, które oczyszczają i pielęgnują.

U seniorów leżących, którzy nie mogą korzystać z wanny, prysznica, można również stosować środki higieniczne w postaci jednorazowych myjek, pianek myjących, chusteczek oczyszczających, czepków do mycia włosów.

Czym zajmuje się opiekunka osób starszych? https://panobeauty.com/czym-zajmuje-sie-opiekunka-osob-starszych-poznaj-zakres-obowiazkow/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *