Chcesz nadal cieszyć się pełnią życia jako senior lub seniorka? W takim przypadku pamiętaj o prowadzeniu regularnych badań profilaktycznych! Jakie z nich warto wykonać po ukończeniu 65 roku życia?

Badania dla seniorów – dlaczego warto z nich korzystać?

Przeprowadzanie badań profilaktycznych jest bardzo ważne w każdym wieku, ale szczególnie muszą pamiętać o nich seniorzy.

W starszym wieku znacznie zwiększa się ryzyko pojawiania się chorób przewlekłych, między innymi serca, naczyń krwionośnych, układu oddechowego czy moczowego. Gdy wykryte są w początkowych stadiach, można skutecznie sobie z nimi radzić. Właśnie dlatego tak ważne są badania profilaktyczne po 65 roku życia.

Jakie badania krwi dla seniora wykonać?

Podstawowe informacje o zdrowiu można uzyskać z badań krwi. Są łatwe i proste w wykonaniu, a ich szeroka gama pozwala na zdobycie przekrojowej wiedzy o działaniu różnych narządów i układów ludzkiego ciała. Jakie badania krwi dla seniora warto prowadzić regularnie?

1. Morfologia i OB – badania krwi, które przekazują ogólne informacje o stanie zdrowia, między innymi o ilości krwinek oraz stanach zapalnych organizmu.

2. Glukoza – dzięki niej można ocenić ryzyko cukrzycy. Podwyższony poziom glukozy wymaga dalszego diagnozowania.

3. Lipidogram – bardzo ważne badania dla seniorów, ponieważ w starszym wieku występuje większe ryzyko chorób układu krążenia. Profil lipidowy pozwala m.in. na ocenę cholesterolu całkowitego i jego frakcji, w tym „złego” cholesterolu, trójglicerydów.

4. CRP – wskaźnik informujący o stanach zapalnych w organizmie.

5. Próby wątrobowe – badania wskaźników jak ALT, AST, ALP, GGTP, a także bilirubina, które pozwalają na ocenę pracy wątroby oraz pęcherzyka i dróg żółciowych.

6. Hormony tarczycowe – u osób starszych częściej dochodzi do problemów z tarczycą, które powodują jej nadczynność albo niedoczynność. Podstawowe badania diagnostyczne to wtedy TSH, FT3, FT4 oraz testy przeciwciał anty-TPO i anty-TG.

7. Badania składników mineralnych – sód, wapń, potas, magnez, żelazo. Niedobory tych minerałów mogą powodować zwiększone ryzyko osteoporozy, anemii, problemów z sercem.

8. Witamina D3 – jej braki mogą wywołać obniżoną odporność oraz osteoporozę.

9. Badania na przeciwciała – poza wspomnianymi wcześniej badaniami na przeciwciała przeciwtarczycowe, warto też wykonać inne badania określające poziom przeciwciał, na przykład ANA, AMA, ASMA stosowane w schorzeniach autoimmunizacyjnych, przeciwciała przeciw komórkom trzustki, jelit.

10. Markery nowotworowe – badania te pozwalają na ocenę ryzyka powstania nowotworu, między innymi przewodu pokarmowego, układu płciowego.

Badania profilaktyczne po 65 roku życia – jakie jeszcze warto zrobić?

Poza powyższymi warto wykonać również badania dla seniorów jak:

1. Ciśnienie krwi – nieprawidłowe ciśnienie krwi może sprzyjać wielu dolegliwościom, na przykład zawałom serca, udarom mózgu.

2. Kolonoskopia – dzięki niej można wcześnie wykryć raka jelita grubego i rozpocząć jego skuteczne leczenie.

3. Badanie gęstości kości (densytometryczne) – stosowane jest w diagnozie osteoporozy, do której często dochodzi u kobiet po menopauzie.

4. Badanie słuchu – problemy ze słuchem ma wielu seniorów, dlatego regularne prowadzenie kontroli słuchu pozwoli na szybkie wykrycie jakichkolwiek uszczerbków.

5. Badanie wzroku – nie tylko pod kątem ostrości widzenia, lecz również schorzeń oczu, między innymi zaćmy, jaskry, AMD – zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem.

6. Badanie moczu – stosowane w diagnostyce dolegliwości jak infekcje układu moczowego, nietrzymanie moczu, choroby ogólnoustrojowe.

7. Badanie USG jamy brzusznej – kompleksowe badanie pozwalające na ocenę narządów znajdujących się w jamie brzusznej, które umożliwia wczesne wykrywanie wielu dolegliwości.

Dodatkowe badania dla kobiet i mężczyzn po 65-tce

O dodatkowych badaniach profilaktycznych powinni pamiętać seniorzy obu płci. Jakie z nich powinno się wykonywać systematycznie?

Badania profilaktyczne dla 65-latki

Kobiety powinny pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa, u którego można skorzystać z badania cytologicznego w kierunku rozpoznawania raka szyjki macicy. Wymaz powinien być pobierany nie rzadziej niż raz na 3 lata.

Również zalecana jest mammografia, czyli badanie piersi, które pozwala na wykrycie raka piersi. Zaleca się wykonywanie jej co 2 lata.

Badania profilaktyczne dla 65-latka

U mężczyzn po 65 roku życia zaleca się przede wszystkim badania prostaty – gruczołu krokowego. W tym celu wykonuje się badanie krwi antygenu swoistego dla prostaty, czyli PSA.

Schorzenia prostaty mogą powodować utrudnioną mikcję, nietrzymanie moczu, które objawowo leczy się przez stosowanie wyrobów chłonnych, jak pieluchomajtki dla dorosłych czy wkładki urologiczne.

Jakie ubrania są najlepsze dla seniora? https://panobeauty.com/odziez-dla-seniora-jakie-ubrania-beda-dla-nich-najlepsze/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *