odzież dla seniora

W pewnym wieku wiele codziennych czynności może stać się problemem. Wśród nich znajduje się m.in. samodzielne ubieranie. Jakie trudności może napotkać senior podczas kompletowania swojej garderoby, dlaczego dobór odpowiednich ubrań jest tak istotny i jakie ubrania będą dobrym wyborem?

Ubrania dla seniora – dlaczego dobrze dobrane są tak ważne?

Wydawać by się mogło, że kwestia ubrań dla osoby starszej ma zupełnie drugorzędne znaczenie, jednak nie do końca tak jest. Dobrze dopasowane ubrania dla seniora, które spełniają pewne kryteria, mogą pomóc zachować komfort, a także – co jeszcze istotniejsze dla seniora – umożliwia samodzielność. Gdy dłonie nie pracują już tak sprawnie jak wcześniej, a dosięgnięcie niektórych elementów odzieży jest wyjątkowo trudne, odpowiednio dobrana odzież dla seniora może sprawić, że osoba starsza poradzi sobie z jej nałożeniem bez Twojego wsparcia.

Pamiętaj także o tym, że dobrze dobrany strój może pomóc zamaskować pewne kwestie, które senior chce przemilczeć w kontaktach z innymi. Przykładowo, pieluchomajtki dla dorosłych, które są doskonałym rozwiązaniem pozwalającym zachować komfort przy nietrzymaniu moczu i stolca, mogą odznaczać się przy nieprawidłowo dobranej bieliźnie dla seniorów i spodniach. Dlatego też kwestia doboru optymalnego rozwiązania, dzięki któremu pozostająca pod Twoją opieką starsza osoba poczuje się komfortowo nie tylko jeśli chodzi o poruszanie się, ale również pewność, że pewne rzeczy pozostają niewidoczne – jest kluczowa.

Na co zwrócić uwagę wybierając odzież dla seniora?

Dobierając ubrania dla seniora, zwróć uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii, które wpłyną na ostateczny komfort osoby pozostającej pod Twoją opieką. Istotne zagadnienia to:

1. Wygoda – jedną z najistotniejszych kwestii jest to, by senior czuł się komfortowo w stroju, który będzie nosić. W końcu bez względu na wiek lubimy uczucie wygody. Co oznacza komfortowy strój? To ubranie, które nie krępuje ruchów, bielizna dla seniorów, która nie opina ciała zanadto, ale również nie odstaje za mocno i buty, które nie uciskają. Dobierając strój weź zatem pod uwagę nie tylko wagę Twojego podopiecznego czy rozmiar jego stopy, ale również dodatkowe utrudnienia: takie jak haluksy, które wymagają wyboru nieco innego obuwia czy obecność pieluchomajtek dla dorosłych, które również trzeba uwzględnić przy doborze spodni i bielizny;

2. Oddychające, naturalne materiały – to kwestia, która jest istotna dla wszystkich, bez względu na wiek. Warto zapewnić sobie komfort na wielu poziomach: nie tylko nieskrępowania ruchów, ale również optymalnej przewiewności materiałów. Co istotne, kwestia ta ma duże znaczenie nie tylko latem i wiosną, ale również w chłodniejszej części roku. Pamiętaj, że spodnie dresowe wykonane z nieprzewiewnego materiału, nałożone przez seniora w okresie zimowym, mogą prowadzić do zbytniego zgrzania, a w konsekwencji, do choroby;

3. Łatwość zakładania – część seniorów wymaga wsparcia podczas ubierania, jednak – na tyle, na ile jest to możliwe – pozostaw Twojemu podopiecznemu możliwość samodzielnego nakładania poszczególnych fragmentów odzieży. Możesz to zrobić, chociażby wybierając łatwe do nałożenia elementy garderoby, bez zbyt dużej ilości guzików czy trudnych do zapięcia zamków. Pamiętaj, że tego typu forma aktywizacji seniora nie tylko daje mu poczucie kontroli nad własnym życiem, ale również stanowi doskonały trening motoryki.

Stylowe ubrania dla seniora, czyli o gustach się nie dyskutuje!

Powyższe kwestie związane ze strojem osoby starszej są bardzo istotne, jednak nie możesz przy tym zapominać, że choć senior może w dużej mierze potrzebować Twojego wsparcia – wciąż ma swoje preferencje. To niezwykle ważne, by o tym pamiętać: wiele osób starszych bowiem wstydzi się przyznać, że lubi określony krój odzieży lub szczególnie preferuje jakiś kolor, uważając że nie mogą wybrzydzać, skoro otrzymują szeroko zakrojoną pomoc. 

Dlatego też pamiętaj, by wybierając poszczególne elementy garderoby, zapytać o zdanie seniora, a jeśli twierdzi, że wszystko mu jedno – zaangażować go w wybór elementów garderoby. Dlaczego? Przykładowo, dresy dla starszych osób to doskonałe i wyjątkowo wygodne rozwiązanie, jednak może się okazać, że dany senior nie przepada za takim krojem spodni. Nie oznacza to jednak, że dobór wygodnego stroju jest niemożliwy: istnieje przecież wiele typów spodni, które są łatwe do założenia, a przy tym komfortowe i estetyczne!

Dobrze dobrany strój dla seniora pomoże nie tylko w zachowaniu wygody podczas przemieszczania się, ale również komfortu psychicznego. Jeśli to możliwe, zaangażuj osobę, która pozostaje pod Twoją opieką, w wybór najlepszego stroju!

Jakie są przyczyny zaburzeń łaknienia u osób starszych? Dowiedz się z artykułu https://panobeauty.com/zaburzenia-laknienia-u-osob-starszych-jak-mozna-im-pomoc/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *