co zabrać do domu opieki?

Rezerwacja pobytu w domu opieki dla seniora umożliwia mu całodobową opiekę, codzienny dostęp do rehabilitacji oraz skuteczne prowadzenie leczenia i opieki. Domy opieki z reguły posiadają wszystkie niezbędne artykuły codziennego użytku dla osób starszych, jednak mimo tego należy spakować osobiste rzeczy seniora i jego dokumentację medyczną. Z pewnością będzie to historia leczenia i przebytych zabiegów, rzeczy osobiste oraz pamiątkowe. Co należy zabrać do domu opieki, aby pensjonariuszowi nic nie zabrakło, oraz żeby czuł się on komfortowo w nowym miejscu?

Co zabrać do domu opieki? Poznaj potrzeby seniora

Kiedy na skutek niepełnosprawności, niedołężności bądź innych problemów ze zdrowiem osoba starsza nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie na co dzień, oraz wymaga stałej opieki zdrowotnej, powinna zamieszkać w specjalistycznym domu opieki. Wykwalifikowana kadra lekarzy pielęgniarek i opiekunek doskonale będzie wiedziała jak pomóc danej osobie. Zastanawiając się, co należy zabrać do domu opieki, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Po pierwsze są to dokumenty świadczące o przebytych chorobach i zabiegach osoby starszej. Dzięki temu sytuacja zdrowotna danej osoby będzie dostępna dla lekarzy i pielęgniarek. Pełny wgląd w dokumentację pozwoli na odpowiedni dobór leczenia i ustanowienie regularności przyjmowanych leków oraz konieczności fizjoterapii dobranej indywidualnie według potrzeb zdrowotnych pacjenta. Należy również spakować leki, które senior przyjmuje. W późniejszym czasie o kontynuację leczenia zadba ośrodek. Kolejną kwestią są rzeczy osobiste seniora. Do domu opieki należy spakować kilka kompletów odzieży dostosowanej do pory roku, piżamę, wygodne kapcie oraz bieliznę. Rzeczy pamiątkowe oraz takie, do których osoba starsza ma przywiązanie, są niezmiernie ważne. Pozwalają czuć się pewnie i są namiastką domu, dzięki czemu osoba umieszczona w domu opieki nie będzie czuć się aż tak obco. Mogą to być ulubione kapcie, ramka ze zdjęciem czy karty do gry. Jest to kwestia indywidualna.

Co jeszcze zabrać ze sobą do domu opieki?

Wśród rzeczy obowiązkowych, które trzeba zabrać do domu opieki, rozróżniamy dokumentację, kartę ubezpieczenia, dowód osobisty oraz historię leczenia. Dodatkowo będą to artykuły higieniczne, takie jak kosmetyki, wkładki urologiczne (przydatne podczas nietrzymania moczu), środki do czyszczenia uzębienia bądź protez. Do domu opieki warto wziąć również takie artykuły, które ułatwią seniorowi funkcjonowanie (aparat słuchowy czy okulary). Wiedząc już, co zabrać do domu opieki obowiązkowo, warto spakować również dodatkowe rzeczy. Należy pamiętać o tym, że osoba starsza i niedołężna z pewnością będzie czuć się początkowo obco w nowym miejscu, z dala od rodziny. Jednak pobyt w takim ośrodku jest niezbędny, kiedy wymaga ona codziennej opieki, regularnych badań i rehabilitacji. Każdy ma swoje przyzwyczajenia, a osoby starsze często lubią przywiązywać dużą wagę do ważnych dla nich rzeczy. Oprócz podstawowej odzieży i obuwia należy zadbać o komfort seniora. Dlatego podczas pakowania należy zwrócić uwagę na obecność dodatkowych artykułów. Miękki szlafrok i wygodne kapcie umilą wieczór przed snem, a filiżanka, z której senior codziennie pił w domu kawę lub herbatę na pewno umili mu poranki w pensjonacie. Kwestia tego, co jeszcze spakujemy, jest bardzo indywidualna, ale w każdym wypadku należy konsultować z seniorem to, co sam chciałby mieć przy sobie podczas pobytu w domu opieki.

Co zapewnia dom opieki? Poznaj wytyczne

Domy opieki zapewniają swoim podopiecznym wszelkie artykuły codziennego użytku. Są to również cewniki i pampersy, jednak te drugie mają pewne limity (około 90 sztuk na osobę na miesiąc). Dom opieki również realizuje recepty na leki przyjmowane przez seniora oraz organizuje rehabilitację. Nocleg, posiłki, dodatkowe zajęcia usprawniające, rehabilitacja oraz całodobowa opieka to podstawa, którą zapewniają domy opieki. Warianty mogą być różne, w zależności od danej placówki. Należy szczegółowo zapoznać się z ofertą danego ośrodka, dzięki czemu będziemy wiedzieć, co oferuje i w jakim zakresie.

Jeżeli wybieramy się wraz z seniorem do domu opieki, który zagwarantuje mu tam pobyt, musimy spakować kilka potrzebnych rzeczy. Oprócz dokumentów i odzieży bardzo ważne są też artykuły dodatkowe, takie jak sentymentalne przedmioty czy ułatwiające funkcjonowanie na co dzień. Jeżeli senior jest aktywny i ma zamiar brać udział w gimnastyce, warto zapakować strój do ćwiczeń. Obuwie zmienne również się przyda. Zarówno buty, jak i ubrania powinny być wygodne i łatwe do zakładania. Jeżeli senior korzysta z urządzeń medycznych, takich jak inhalator, glukometr czy ciśnieniomierz to również warto je zapakować. Aby umilić czas, warto zapakować książkę, łamigłówki czy czasopisma – dzięki temu senior będzie mieć zajęty czas wolny i odrobinę rozrywki.

Jeśli interesujesz się zdrowiem oczu, koniecznie przeczytaj artykuł na stronie panobeauty.com poświęcony zaćmie – „Zaćma – czym jest, jakie są jej objawy i przyczyny„. Artykuł zawiera obszerną wiedzę na temat przyczyn i objawów zacmy, jednego z najczęstszych schorzeń oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *