choroby układu wydalniczego

Choroby układu moczowego należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych dolegliwości, jakie mogą trapić człowieka. Schorzenia tego typu potrafią wpływać na cały organizm, ograniczając sprawność ruchową i umysłową, a także doprowadzając do zwyrodnień kości. Oprócz zawstydzających konsekwencji, takich jak nietrzymanie moczu, choroby układu wydalniczego mogą mieć znacznie poważniejsze konsekwencje. Właśnie z tego powodu tak ważna jest profilaktyka oraz utrzymanie naszych nerek w dobrym zdrowiu. Poniższy artykuł opisze najczęstsze dolegliwości wraz z ich przyczynami oraz przedstawi, jak powinna wyglądać higiena układu wydalniczego.

Dlaczego choroby układu moczowego są tak poważne?

Każdego dnia organizm człowieka wytwarza ogromną ilość związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, które są następnie transportowane za pośrednictwem krwi do poszczególnych komórek. W czasie tego procesu powstają również zbędne dla ciała produkty przemiany materii. Układ wydalniczy zajmuje się filtrowaniem płynów ustrojowych i usuwaniem szkodliwych dla organizmu czynników, zanim ich stężenie zagrozi funkcjonowaniu organów. Właśnie z tego powodu choroby układu moczowego są tak niebezpieczne – uszkadzają narządy, których zadaniem jest utrzymanie naszego ciała w dobrej kondycji.

Choroby układu wydalniczego – krótka charakterystyka

Kamica nerkowa – to schorzenie rozwija się w wyniku odkładania się w nerkach składników mineralnych lub organicznych, które prowadzą do wytwarzania kamieni nerkowych. Choroba ta objawia się mocnym bólem w okolicach lędźwi, który przesuwa się niekiedy w stronę cewki. Oddawanie moczu jest utrudnione i bolesne, a chory ma wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza. Za powstawanie kamieni nerkowych odpowiada zwykle niewłaściwa dieta, zbyt mała ilość przyjmowanej wody, infekcja oraz utrudniony odpływ moczu.

Kolka nerkowa – jest to atak ostrego, mocnego bólu, wywołanego narastającym ciśnieniem w moczowodach. Kolka wiąże się z zatkaniem kanałów moczowych przez kamienie nerkowe, co wiąże się z opisanym powyżej schorzeniem.

Zapalenie nerek – te choroby układu wydalniczego są w istocie grupą schorzeń o zróżnicowanych przyczynach, które łączy obecność stanu zapalnego jednej lub dwóch nerek. W tej kategorii można wyszczególnić kłębuszkowe zapalenie nerek, odmiedniczkowe zapalenie nerek czy śródmiąższowe zapalenie nerek. Wspólne objawy wszystkich rodzajów dolegliwości obejmują ból w okolicy lędźwi, trudności w oddawaniu moczu, a także obrzęk stawów.

Zespół nerczycowy – przyczyną tego schorzenia jest zazwyczaj obecność innej choroby układu moczowego – zazwyczaj kłębuszkowe zapalenie nerek lub cukrzyca, toczeń bądź skrobiawica. Zespół nerczycowy doprowadza do utraty dużej ilości białka, które jest wydalane z ciała wraz z moczem. W wyniku zaburzenia pracy kłębuszków dochodzi do przesączania się wody do organizmu, co prowadzi do pojawiania się obrzęków w okolicach podudzi oraz twarzy.

Zapalenie pęcherza moczowego – ta względnie łagodna dolegliwość występuje w przypadku zakażenia bakteryjnego błony śluzowej pęcherza moczowego. Objawy pod postacią częstego oddawania moczu, pieczenia oraz gorączki utrzymują się zwykle przez kilka dni. Leczone zapalenie pęcherza przebiega zwykle bez powikłań.

Krwiomocz – zwany również hematurią to schorzenie, które może zostać wywołane przez rozmaite choroby układu wydalniczego. Obecność nadmiernej ilości erytrocytów w moczu związana może być m.in. z kłębuszkowym zapalaniem nerki, nowotworami, rozrostem prostaty, urazami mechanicznymi, kamicą moczową, zaburzeniami krzepnięcia lub przetoką. Hematuria, zgodnie ze swoją nazwą, objawia się zmienionym kolorem moczu, który przybiera barwę od różowego po ciemnobrunatny.

Profilaktyka – jak dbać o układ wydalniczy?

Najlepszym i najprostszym sposobem zadbania o nasze nerki są odpowiednie nawyki, które powinny zagościć w naszym życiu. Picie około dwóch litrów wody dziennie znacząco poprawi stan naszego układu wydalniczego poprzez rozrzedzenie moczu i zmuszenie naszego ciała do regularnego opróżniania pęcherza. Jeżeli tylko czujemy potrzebę udania się do toalety, nie powinniśmy zbyt długo zwlekać z wizytą w ubikacji. Im dłużej mocz przebywa w pęcherzu, tym osiąga większe stężenie, co zwiększa również ryzyko rozwoju szkodliwych bakterii. Warto pamiętać, że wodę powinniśmy pić przez cały dzień, niezależnie od tego, czy czujemy pragnienie.

Aby utrzymać organizm w stanie odpowiedniego nawodnienia, warto również ograniczyć sól w jadłospisie oraz zapewnić sobie wystarczająco dużo wody podczas posiłków, co pomoże nie tylko zadbać o nasze nerki, ale również poprawi trawienie. Higiena i choroby układu wydalniczego są ze sobą ściśle powiązane, dlatego staranne mycie części intymnych oraz częsta zmiana bielizny chłonnej stanowią najlepszy sposób zabezpieczenia się przed infekcjami bakteryjnymi.

Poznaj ćwiczenia mięśni dna miednicy, które są najlepsze po 40-tym roku życia https://panobeauty.com/cwiczenia-miesni-dna-miednicy-po-40stce-od-czego-zaczac/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *