choroby wieku starczego

Wraz z wiekiem organizm ma coraz słabszą odporność, komórki i narządy tracą zdolność do szybkiego regenerowania się. Dlatego też w podeszłym wieku wiele osób cierpi na wiele schorzeń, które bywają też nazywane starczymi. Nie oznacza to, że ich pierwsze symptomy pojawiają się dopiero w wieku podeszłym, jednak najbardziej uciążliwe jest leczenie ich u osób starszych. O jakich chorobach należy wiedzieć gdy wkracza się w wiek dojrzały lub opiekuje się osobą w zaawansowanym wieku? Jak zapobiegać powstawaniu dodatkowych schorzeń? Profilaktyka chorób jest bardzo istotna, dlatego też warto wiedzieć jakich lekarzy odwiedzać, aby nie zaniedbać zdrowia seniora. Osoby w wieku podeszłym mogą być bardzo uciążliwe w czasie choroby – jak wesprzeć je pod względem psychicznym?

Najczęściej pojawiające się choroby wieku starczego – dlaczego tak ważna jest profilaktyka?

Choroby starcze nie atakują organizmu znienacka. Pierwsze symptomy lekarze są w stanie zauważyć już w wieku dojrzałym. Niestety osoby dorosłe nie chcą badać się profilaktycznie lub wręcz wstydzą się schorzeń, o których istnieniu wiedzą. Niestety nieleczone drobne choroby przeradzają się w poważny problem. Co jest o tyle trudne do zrozumienia, że wielu z nich można uniknąć gdyby zostały wcześnie wykryte. Dlatego tak istotne jest by zarówno seniorzy, jak i osoby w wieku dorosłym przechodziły badania profilaktyczne. Warto zatem korzystać zarówno z regularnych wizyt u lekarza rodzinnego, który zleci morfologię, zbada ciśnienie oraz sprawdzi inne objawy chorobowe, ale również przechodzić badania w ramach profilaktyki u lekarzy specjalistów. Można znaleźć programy, w ramach których można bez kolejki i bezpłatnie zbadać wzrok, poziom cukru, wykonać mammografię czy gastroskopię. Kobiety powinny przy tym pamiętać, że regularne wizyty u ginekologa nie powinny skończyć się w momencie urodzenia ostatniego dziecka. Choroby wieku starczego w dużej części można opanować w sytuacji gdy zostaną one wcześnie wykryte. Dlatego też lepiej w dojrzałym wieku odwiedzać regularnie specjalistów i uniknąć uciążliwych skutków. Choroby starcze powinny być wyłapywane przez lekarza rodzinnego przy okazji wizyt rutynowych, tak aby maksymalnie szybko wdrożyć skuteczną metodę leczenia lub skierować pacjenta do specjalisty.

Nadciśnienie tętnicze – choroba cywilizacyjna osób z krajów rozwiniętych

Jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych jest nadciśnienie tętnicze. Jest ono ściśle związane ze stylem życia w krajach wysoko rozwiniętych. Narażenie na stres, spożywanie dużej ilości tłuszczy słabej jakości sprawia, że organizm jest bardziej podatny na tę chorobę. Regularne wizyty u lekarza rodzinnego gdzie mierzone jest ciśnienie pacjenta pozwolą na wykrycie nadciśnienia na początkowym etapie, kiedy farmakologia będzie jedynie terapią wspomagającą, a zmiana stylu życia będzie prowadziła do całkowitego wyleczenia. Gdy jednak senior ma zaawansowaną postać nadciśnienia należy pamiętać jak ważna jest regularność zażywania leków.

Nietrzymanie moczu – czy dotyka tylko kobiety?

Nietrzymanie moczu to problem, który pojawia się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn – jednak w tej pierwszej grupie są zdecydowanie częstsze. Dzieje się tak z powodu dużego obciążenia układu rozrodczego i moczowego w czasie ciąży i porodu siłami natury. W wieku podeszłym mięśnie wiotczeją – trudniej jest kontrolować mikcję zarówno mężczyznom jak i kobietom. Dlatego już w momencie pierwszych zaburzeń warto udać się do specjalisty, a także zabezpieczać bielizną chłonną.

Choroby zwyrodnieniowe – upośledzenie zdolności ruchowych seniora

Jedną z trudniejszych chorób dla osób w podeszłym wieku jest schorzenie skutkujące zwyrodnieniami w obrębie stawów. Może ono dotyczyć zarówno kończyn, jak i kręgosłupa. Dla osoby aktywnej utracenie zdolności ruchowych jest bardzo trudnym doświadczeniem. Warto wspierać ją w dążeniu do samodzielności, ale również pomagać jej w czynnościach codziennych. Choroby zwyrodnieniowe wywołują również chroniczny ból, dlatego ważna jest również skuteczna terapia przeciwbólowa.

Choroba alzheimera – gdy senior traci wspomnienia

To schorzenie jest szczególnie przykre dla rodziny pacjenta. O ile w pierwszych etapach choroba alzheimera pozwala mu na prawie normalne funkcjonowanie przy zapominaniu niektórych faktów, o tyle w przyszłości żniwo będzie zdecydowanie większe. Pacjent straci wspomnienia, przestanie poznawać członków rodziny i bardzo często połączy się to z ograniczeniem możliwości motorycznych. Wczesne wykrycie pierwszych objawów pozwala na zahamowanie rozwoju choroby, jednak nie jest ona wyleczalna.

Czy inkontynencja jest chorobą? https://panobeauty.com/inkontynencja-czy-to-choroba/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *