Podeszły wiek często związany jest z występowaniem wielu schorzeń. Te z kolei wpływają na obniżenie jakości życia seniora. Niestety wiele z nich daje nieprzyjemne objawy, które często zmniejszają mobilność oraz utrudniają codzienne czynności, również te fizjologiczne. Z tego powodu opiekunowie osób w podeszłym wieku muszą zadbać o ich higienę oraz zaspokojenie potrzeb. Wymaga to jednak pewnej wiedzy i doświadczenia ze strony takiej osoby. Trudnym pytaniem jest to, co lepsze pampersy czy pieluchomajtki dla dorosłych? Oba te rozwiązania mają pewne zalety i sprawdzą się w zupełnie różnych sytuacjach. Kiedy zatem lepszym artykułem higienicznym będą pieluchy, a kiedy pieluchomajtki dla dorosłych? Gdzie kupować artykuły tego rodzaju, tak aby nie obciążyły one zbytnio budżetu seniora? Czy ze zmianą artykułów higienicznych poradzi sobie osoba bez doświadczenia? Jak zadbać o higienę osoby w podeszłym wieku, gdy konieczne jest korzystanie z pampersów lub pieluchomajtek? 

Kiedy pampersy dla dorosłych są rozwiązaniem lepszym?

Pampersy dla dorosłych nie różnią się niczym poza rozmiarem od pieluch niemowlęcych. Tak samo składają się z części chłonnej, jak i rzepów mocujących po bokach. Z tego powodu ich zakładanie jest wygodniejsze w przypadku osób zupełnie leżących lub o upośledzonej motoryce. Pampersy są chłonne i pozostawiają skórę suchą – o ile wymieniane są z odpowiednią częstotliwością. Ze względu na mocowanie po bokach można dostosować pieluchy do rozmiaru i sylwetki osoby noszącej. Z drugiej jednak strony zapinanie tego typu lubi się rozpinać lub zwijać w czasie noszenia, szczególnie gdy senior wierci się w łóżku i przewraca z boku na bok. Dlatego też pieluchy dla dorosłych są lepszym rozwiązaniem dla seniorów mniej mobilnych – ich wymiana nie nastręcza większych problemów.

Zalety, jakie mają pieluchomatki dla dorosłych

Gdy chodzi o pieluchomajtki dla dorosłych, są one jednorazowe, jednak kształtem przypominają standardową bieliznę – boki wykonano z cienkiej siateczki, która jest elastyczna, dzięki czemu mogą być zakładane w sposób tradycyjny. Dodatkowo wykończenie pozwala skórze oddychać, a elastyczna siateczka sprawia, że dostosowują się kształtem do ciała noszącego. To alternatywa dla tradycyjnej bielizny dla osób, którym nie wystarczą wkładki na nietrzymanie moczu, a potrzebują komfortowego rozwiązania na dłuższą metę. Senior jest w stanie samodzielnie założyć pieluchomajtki, a następnie je zmienić. Z tego powodu pieluchomajtki są przeznaczone dla seniorów, którzy są mobilni, mają jednak zaawansowane problemy z nietrzymaniem moczu czy niekontrolowanym wypróżnianiem. Zarówno pieluchomajtki, jak i pampersy dla dorosłych przeznaczone są zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. 

Pampersy czy pieluchomajtki – ze zmianą którego artykułu higienicznego jest łatwiej?

Odpowiedź na pytanie: co lepsze pampersy czy pieluchomajtki dla dorosłych jest bardzo trudna. Nie są to produkty alternatywne w ścisłym tego słowa znaczeniu – są pomocne przy podobnych objawach, jednak dostosowane do pacjentów o różnym trybie życia. Zmiana pieluchomajtek u osób leżących mogłaby być trudna, zaś założenie pampersów u pacjentów chodzących jest problematyczne. Również noszenie pampersów u aktywnych fizycznie osób byłoby niezbyt komfortowe dla nich – wtedy lepiej wybrać pieluchomajtki. Gdy jest się opiekunem osoby, która musi korzystać z artykułów higienicznych tego typu, warto dopasować się do jej potrzeb i preferencji – wygoda w podeszłym wieku jest bardzo istotna.

Gdzie kupić artykuły higieniczne i czy przysługuje na nie jakaś zniżka? 

Artykuły higieniczne: pampersy czy pieluchomajtki można kupić zarówno w aptekach, jak i w wyspecjalizowanych sklepach medycznych. W przypadku tych pierwszych często narzucona jest wyższa marża – dlatego jest to zakup zdecydowanie mniej opłacalny. Dla osób cierpiących z powodu nietrzymania moczu można skorzystać z dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia, dzięki czemu cena produktów znacznie spada. Potrzebna jest wtedy recepta od lekarza specjalisty lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ilość artykułów, które można nabyć, jest jednak ograniczona przez ustawodawcę. 

Jak zadbać o higienę u osób, które muszą nosić pieluchomajtki lub pampersy dla dorosłych?

Chociaż pampersy czy pieluchomajtki posiadają warstwę chłonną, która ma pozostawiać skórę suchą, często u osób noszących dochodzi do odparzeń. Dlatego profilaktycznie na suchą skórę powinno się stosować tłuste maści na bazie lekkich olejów, na przykład oleju lnianego czy konopnego.

Poznaj ćwiczenia dla seniorów https://panobeauty.com/cwiczenia-dla-seniorow-na-kregoslup-i-nie-tylko/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *