Menopauza to taki okres w życiu kobiety, który powoduje spore zmiany w całym organizmie. Przekwitanie to nic innego jak utrata aktywności hormonalnej jajników, co w konsekwencji przekłada się na zmiany w całym ciele, bardzo często powodując nieprzyjemne objawy, takie jak uderzenia gorąca, zimne poty, zmęczenie czy problemy ze snem. Okres menopauzy obejmuje czas od ostatniej miesiączki, gdzie przez następne 12 miesięcy nie wystąpiło już krwawienie. Po menopauzie następuje tak zwana postmenopauza. Wtedy mogą dolegać nam przeróżne nieprzyjemności, wśród których rozróżniamy przyrost tkanki tłuszczowej, spadek libido czy suchość pochwy. Jak radzić sobie z tą ostatnią dolegliwością i czy istnieją domowe sposoby na suchość pochwy?

Suchość pochwy przyczyny i leczenie

Menopauzie towarzyszy wiele dolegliwości. Nic dziwnego – w końcu jest to okres intensywnych zmian w ciele kobiety w związku z przekwitaniem. Suchość pochwy znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie i jest bardzo intymnym problemem. Na skutek zmniejszającej się liczby hormonów następuje dolegliwość zwana suchością pochwy. Bardzo utrudnia ona życie i aktywność seksualną kobiet, które jej doświadczają. Do bezpośredniej przyczyny suchości pochwy zaliczamy między innymi karmienie piersią, palenie papierosów i właśnie menopauzę. Kiedy aktywność hormonalna jajników zanika, wraz z nią zmniejsza się ilość naturalnej wydzieliny, co w konsekwencji prowadzi do suchości pochwy. Jeżeli interesują nas domowe sposoby na suchość pochwy, warto szukać informacji w sposób rozważny, aby nie podrażnić delikatnych miejsc intymnych za pomocą podejrzanych specyfików.

Domowe sposoby na suchość pochwy – nawilżenie i bielizna

Wśród wielu sposobów na suchość pochwy, najlepiej jest zgłosić się do lekarza, który po przeprowadzeniu badania i wywiadu dobierze prawidłowe leczenie i profilaktykę. Zanim jednak to zrobimy, warto stosować się do kilku zasad, które z pewnością przyniosą nam ulgę i zabezpieczą delikatne okolice intymne. Pierwszą zasadą wśród domowych sposobów na suchość pochwy jest zadbanie o komfort podczas stosunku. Odpowiedni lubrykant jest w stanie nadać prawidłowe nawilżenie pochwy, dzięki czemu będziemy odczuwać przyjemność ze stosunku oraz nie narazimy naszych miejsc intymnych na otarcia czy urazy. Kolejna rzecz to bezpieczne środki do nawilżania pochwy w postaci globulek czy żelu dopochwowego. Jeżeli chodzi o codzienne funkcjonowanie, warto przyjrzeć się swojej bieliźnie. Borykając się z suchością pochwy, powinnyśmy wybierać bieliznę o wygodnym kroju z bawełny. Należy zrezygnować z majtek typu stringi na rzeczy klasycznych fig, a syntetyczne, podrażniające materiały zastąpić naturalnymi – najlepiej bawełnianymi.

Konsekwencje, jakie niesie za sobą suchość pochwy

Choć z pozoru wydaje się niegroźna, ta dolegliwość niesie za sobą możliwe powikłania. Najczęściej suchość pochwy powoduje częste infekcje bakteryjne i grzybicze ze względu na brak prawidłowej flory w pochwie i odpowiednio niskiego pH na poziomie 3,6-4,5. Rozwój nieleczonej infekcji może nieść za sobą katastrofalne skutki (rozwój infekcji na dalsze narządy), a częste „niedoleczenie” jest skutkiem ciągle nawracających infekcji z bardzo nieprzyjemnymi dolegliwościami (świąd, ból, pieczenie, brzydki zapach i upławy). Mając na uwadze suchość pochwy, możemy mieć do czynienia również z odczuwaniem dyskomfortu w trakcie stosunku, co bezpośrednio wpływa negatywnie na jakość naszego życia seksualnego i relacje z partnerem. Podczas suchości pochwy możemy również odczuwać częstszą potrzebę oddawania moczu niż zwykle. Jeżeli dodatkowo na skutek osłabienia mięśni dna miednicy cierpimy na nietrzymanie moczu, ta dolegliwość może przynieść nam dodatkowy dyskomfort.

Układ hormonalny kobiety nie jest stały – w zależności od wieku zmienia się oraz powoduje wiele zmian w organizmie. Moment, kiedy kobieta zaczyna miesiączkować i każda faza cyklu jest sterowana poprzez hormony – ich wzrost i spadek. Podczas menopauzy następuje spadek hormonów jajników – wraz z tym zjawiskiem w ciele kobiety możemy dostrzec wiele zmian, zarówno fizycznych, jak i psychicznych (obniżenie nastroju i jego wahania). Suchość pochwy jest bardzo powszechnym zjawiskiem, dostrzeganym u wielu kobiet. Między innymi właśnie zaniżona aktywność hormonów powoduje suchość pochwy, jaką dostrzega sporo kobiet po menopauzie, czyli w okresie postmenopauzalnym. Domowe sposoby obejmują głównie regularne nawilżanie pochwy, stosowanie produktów, które pomagają przywrócić prawidłowe pH oraz noszenie właściwej bielizny bawełnianej. Jeżeli dolegliwości nie ustępują albo – co gorsza – nasilają się, należy skontaktować się z lekarzem ginekologiem.

Poznaj nietypowe objawy menopauzy https://panobeauty.com/nietypowe-objawy-menopauzy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *