Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety. Nie trzeba się go bać, ale warto wiedzieć, czego się spodziewać, gdy już nadejdzie. Bardzo ważne jest odpowiednie nastawienie psychiczne, które pomaga lepiej znieść czas zmian oraz przystosować się do nowej rzeczywistości. W naszej kulturze menopauza jest kojarzona ze starością. To błąd, bo w rzeczywistości dotyka ona najczęściej kobiet w wieku 45 – 55. To wciąż panie w kwiecie wieku, a do starości mają jeszcze daleką drogę. Tym bardziej warto znać nietypowe objawy menopauzy, by się nimi nie denerwować i wiedzieć, jak na nie prawidłowo zareagować. Co trzeba wiedzieć?

Menopauza objawy fizyczne, które musisz znać

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Jak łatwo się domyślić towarzyszy jej wiele zmian hormonalnych, które mogą wpływać na samopoczucie oraz stan zdrowia. Bywa, że dziwne objawy przekwitania są bardzo uciążliwe i trudno sobie z nimi poradzić. Inne panie z kolei twierdzą, że nie odczuwały żadnych niedogodności i nieprzyjemnych zwiastunów. To dowód na to, że menopauza w rzeczywistości wymyka się wszelkim szczegółowym opisom, a jej odbiór może być bardzo indywidualny. Niektóre panie będą znosić ją lepiej, a inne – gorzej. Jeśli chodzi o objawy fizyczne menopauzy, jakie musisz znać, to koniecznie zwróć uwagę na:

– kołatanie serca,

– zimne poty,

– szumy uszne,

– bóle kości i kręgosłupa,

– wrażenie obrzmienia,

– pojawienie się problemów ze skórą,

– nadciśnienie tętnicze,

– problemy ze snem.

Na tej liście znajdują się objawy, które są uznawane za typowe. Wiele kobiet deklaruje właśnie je. To jednak niewielka część przypadłości, jakie mogą pojawić się w okresie menopauzalnym. Oprócz nich jest też dość długa lista rzadziej spotykanych problemów.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

W okresie menopauzy u wielu kobiet pojawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wynika to z osłabienia mięśni, które powinny stabilizować macicę i utrzymywać inne organy wewnętrzne na odpowiedniej pozycji. Gdy mięśnie słabną, dochodzi do mimowolnego popuszczania moczu. Najczęściej dochodzi do niego właśnie podczas wysiłku, ale zdarza się też, że wystarczy kichnięcie czy śmiech, by doszło do samoistnego wypływu moczu. Nie jest to szczególny problem zdrowotny. Można go leczyć przy pomocy fizjoterapii, stosowania ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy i zdecydowanie rzadziej przy użyciu farmakologii. W przypadku problemów z nietrzymaniem moczu mogą przydać się pieluchomajtki dla dorosłych. Ich zadaniem jest chłonięcie płynów tak, by nie zabrudziły ubrań i równocześnie nie pojawił się nieprzyjemny zapach. To pozwala na podwyższenie komfortu życia. Brak obaw o przeciekanie to po prostu mniej problemów.

Nietypowe objawy menopauzy – otyłość brzuszna

Jednym z nietypowych objawów może być pojawienie się otyłości zwłaszcza w rejonie brzucha. Oznacza to, że zbędna tkanka tłuszczowa pojawia się pomimo trzymania diety. Niestety to objaw zmian hormonalnych. To sprawia, że walka z kilogramami może być dość trudna. Zwykle konieczne jest najpierw wyrównanie poziomu hormonów, po to by treningi i dieta mogły być skuteczne i dawać zadowalające efekty. Z tego powodu warto rozważyć w okresie menopauzalnym postawienie na większą aktywność fizyczną. Duża ilość tłuszczu trzewnego zgromadzonego w okolicy brzucha jest niedobra dla układu krwionośnego, więc koniecznie trzeba podjąć działania, które wpłyną na jego zmniejszenie.

Czy słyszałaś o parestezjach?

To kolejny z nietypowych objawów. Polega on na uczuciu drętwienia dłoni i całych rąk. Jest ono związane z utratą kolagenu w skórze oraz nasilającymi się problemami z kośćmi. Warto też zwrócić uwagę na to, że takie drętwienie często bywa ignorowane albo zrzucane na niedobory magnezu w diecie. Drętwienia nie należy mylić z nieświadomym stukaniem palcami lub mimowolnym zaciskaniem dłoni. One także są dość często ignorowane, ale w rzeczywistości również mogą być one traktowane jako dziwne objawy przekwitania. Są one związane ze spadkiem poziomu estrogenów, który z kolei wpływa na pojawienie się zaburzeń neurotransmisji.

Wypadanie włosów i słabe paznokcie

Kolejnym niepokojącym objawem może być wypadanie włosów oraz widoczne osłabienie paznokci. Są one związane ze spadkiem poziomu żeńskich hormonów. Czasami nawet może dojść do łysienia na głowie przy równoczesnym pojawieniu się silnego owłosienia na reszcie ciała. To jest efekt zaburzenia gospodarki hormonalnej, w której nad estrogenami zaczyna dominować testosteron. Androgeny mogą być produkowane przez jajniki jeszcze 10 lat po menopauzie.

Co zabrać do sanatorium? https://panobeauty.com/co-zabrac-do-sanatorium-wyjazd-do-sanatorium-krok-po-kroku/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *