Z wiekiem dochodzi do osłabienia organizmu, w tym napięcia mięśni. Uszkodzeniom mogą ulec też kości, na skutek np. osteoporozy. Wiele czynności może zostać utrudniona, a codzienne funkcjonowanie może być dla seniora uciążliwe. Z pomocą przychodzi rehabilitacja osób starszych. Jest ona zalecana nie tylko po przebytych urazach czy zabiegach operacyjnych jako element rekonwalescencji, ale i również na co dzień. Rehabilitacja ruchowa osób starszych jest wskazana ze względu na swoje prozdrowotne właściwości i zachowanie kondycji przez seniora. Jakie jeszcze korzyści ma rehabilitacja osób starszych i jak powinna przebiegać?

Rehabilitacja ruchowa osób starszych – dlaczego jest tak potrzebna?

Dzięki rehabilitacji osoby starsze mogą poprawić wydolność układu sercowo-naczyniowego, powstrzymać niepełnosprawność, zapobiec hipokinezji (brak ruchu, siedzący tryb życia), oraz wzmocnić mięśnie i utrzymać ich napięcie na prawidłowym poziomie. Po 60. roku życia zmianie ulega cały organizm i jego zdolności regeneracyjne. Oznacza to spadek odporności, który zauważalny jest na co dzień, a jego objawy uwidaczniają się podczas rekonwalescencji po urazach i zabiegach. Organizm osoby starszej potrzebuje więcej czasu do regeneracji i powrotu do pełnej sprawności. Pomóc w tym może właśnie rehabilitacja osób starszych, która wpływa na cały organizm, wzmacnia go i dotlenia. Warto również wspomnieć o tym, że brak ruchu upośledza trawienie i wchłanianie substancji odżywczych i witamin z pożywienia i leków.

Od czego zacząć, kiedy chcemy poprawić stan zdrowia seniora? Rehabilitacja ruchowa osób starszych

Chcąc rozpocząć rehabilitację, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na współistniejące choroby seniora, aby jak najlepiej dopasować do niego zestaw ćwiczeń. Indywidualne podejście jest bardzo istotne, aby rehabilitacja osób starszych przebiegała pomyślnie i bezpiecznie dla każdego. Fizjoterapeuta powinien przeprowadzić wywiad z pacjentem oraz jego najbliższą rodziną, aby dowiedzieć się, na jakie schorzenia cierpi senior, co w danym momencie najbardziej mu doskwiera. Z wiekiem dochodzi do urazów i pogorszenia stanu stawów. Dzieje się tak, ponieważ na skutek procesu starzenia tkanki tracą swoje właściwości, ulegają dehydratacji i są bardziej podatne na urazy. Osłabienie mięśni również przynosi negatywne efekty, dotkliwie odczuwane przez osoby starsze. Mogą obejmować one również upośledzenie funkcji fizjologicznych organizmu, takich jak kontrola moczu czy stolca. Nie tylko podczas ćwiczeń, ale i również na co dzień wkładki chłonne mogą zabezpieczyć bieliznę i zapewnić higienę seniora w przypadku nietrzymania moczu. Rehabilitacja może obejmować specjalistyczne ćwiczenia działające również na mięśnie dna miednicy – to właśnie ich osłabienie prowadzi do nietrzymania moczu.

Rehabilitacja ruchowa osób starszych i korzyści z niej płynące

Biorąc pod uwagę osłabienie organizmu, zmniejszenie siły mięśniowej, pogarszający się wzrok i ryzyko upadków u osób starszych, jasno można powiedzieć, że takie osoby będą potrzebować pomocy w wykonywaniu codziennych czynności. Aby im to ułatwić, w początkowym okresie warto je wspierać i wyręczać w trudnych sprawach, takich jak zakupy czy mycie okien. Pomoc w kąpieli również może okazać się konieczna. Aby ułatwić seniorom codzienne funkcjonowanie, warto zadbać o ich rehabilitację. Po wielu zabiegach bywa ona konieczna, aby naruszony organizm mógł się swobodnie zregenerować. Jednak seniorzy wymagają regularnej rehabilitacji. Ważne jest, aby przebiegała ona pod okiem specjalisty, a z pewnością przyniesie masę korzyści. Oprócz poprawy stanu zdrowia fizycznego osoby starszej poprawie ulegnie również stan psychiczny – częsty kontakt z ludźmi i wychodzenie z domu sprawi, że zmniejszy się ryzyko depresji (seniorzy często prowadzą samotny tryb życia, co jeszcze bardziej pogłębia ich niechęć do aktywności). Terapia w kierunku samodzielności pomoże im uporać się z codziennością oraz zapobiec upadkom i urazom.

Chcąc poprawić stan zdrowia osoby starszej, należy w dużym stopniu skupić uwagę na kondycji fizycznej. Jej zły stan powoduje zaostrzenie chorób i może prowadzić do trudności w codziennym funkcjonowaniu. Dzięki rehabilitacji skupionej na indywidualnych potrzebach i możliwościach seniora jesteśmy w stanie wprowadzić pozytywne zmiany w życiu osoby starszej, poprawić jej samodzielność oraz złagodzić wiele bolesnych dolegliwości chorobowych, na które cierpi. Regularna aktywność fizyczna również będzie temu sprzyjać w parze ze zrównoważoną dietą.

Sprawdź również nasz artykuł: gimnastyka dla seniorów 60 plus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *