Inkontynencja to przypadłość, która dotyka coraz większej liczby osób. Schorzenie to objawia się mimowolnym popuszczaniem moczu. Według statystyk może ona dotykać nawet co trzeciej kobiety powyżej 30. roku życia. Mimo że przypadłość ta jest dość powszechna, to równocześnie jest też tematem tabu. Osoby cierpiące z powodu inkontynencji nie chcą o niej rozmawiać i często nawet nie podejmują leczenia po to, by uniknąć krępującej rozmowy z lekarzem. Żyjemy jednak w czasach, w których problem ten należy nareszcie odczarować i raz na zawsze wyjaśnić, że niekontrolowanie popuszczanie moczu nie jest powodem do skrępowania, ale przypadłością, z którą można wygrać i żyć normalnie. Czym jest inkontynencja? Co to za choroba?
Inkontynencja – co to jest?
Jeśli w Twojej głowie pojawia się pytanie „inkontynencja co to za choroba„, to jesteś w bardzo dobrym miejscu, by w końcu uzyskać odpowiedź na to pytanie. Inkontynencję można podzielić na kilka rodzajów. Wśród nich najważniejsze to:
– wysiłkowe nietrzymanie moczu,
– inkontynencja stresowa,
– parcia,
– mieszana,
– nocna,
– neurogenna,
– z przepełnienia,
– przetokowa,
– niezdefiniowana.
Czasami wspomina się też o inkontynencji kałowej, która jest specyficzną formą tego schorzenia. Jak sama nazwa wskazuje, jest to schorzenie, które jest związane z mimowolnym popuszczaniem kału.
Jakie są przyczyny inkontynencji?
Nie można mówić o inkontynencji i nie wspomnieć o jej przyczynach. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w zależności od typu schorzenia przyczyny mogą być inne. Można jednak wymienić czynniki, które występują w większości przypadków. U zdrowych osób mocz w pęcherzu jest zatrzymywany przez mięśnie dna miednicy. Najczęściej nazywa się je po prostu mięśniami Kegla. Wiele kobiet zaniedbuje ich trening, więc z czasem mięśnie te stają się coraz słabsze. Na szczególnie duże rozluźnienie są one narażone na skutek ciąży oraz porodu siłami natury. Kiedy pęcherz jest wypełniony, do mózgu przesyłany jest sygnał, że czas udać się do toalety i go opróżnić. Wówczas to mózg przesyła informację do mięśni dna miednicy i nakazuje im rozluźnienie. Mięśnie się kurczą i umożliwiają opróżnienie pęcherza. Zdrowa osoba ma kontrolę nad tym procesem i może świadomie wstrzymać oddawanie moczu. Jeśli jednak, na którymkolwiek etapie tego procesu dochodzi do nieprawidłowości, to mamy do czynienia właśnie z inkontynencją.
Jakie mogą być jej przyczyny:
– przejściowe:
*czynniki związane ze stylem życia np. nadużywanie alkoholu, nadmierne nawodnienie,
* infekcja dróg moczowych,
*niektóre urazy
* zażywanie leków moczopędnych, obniżających ciśnienie krwi, zwiotczających mięśnie, uspokajających.
– trwałe:
* nowotwory pęcherza moczowego,
* uszkodzenie mięśni dna macicy,
* starzenie się,
* uraz kręgosłupa i ucisk na jego struktury,
* choroba Parkinsona,
* choroba Alzheimera,
* udar mózgu.
Co ważne, problem z popuszczaniem dotyczy też mężczyzn. Jest on zdecydowanie rzadszy niż u kobiet, ale panowie także mogą cierpieć z powodu tego schorzenia i wymagają odpowiedniego wsparcia podczas jego leczenia. U mężczyzn często przyczyną nietrzymania moczu jest przerost prostaty lub też jej nowotwory.
Leczenie popuszczania moczu
Jeśli już nie mamy wątpliwości i już nikt nie zastanawia się „inkontynencja co to znaczy„, to możemy przejść do tego, co najważniejsze – jak sobie z nią radzić i jak ją leczyć. Przede wszystkim należy rozpoznać przyczynę nietrzymania lub popuszczania moczu. Diagnozę postawi lekarz i to właśnie on doradzi najlepszy sposób leczenia. W przypadku gdy inkontynencja jest wynikiem przyczyny przejściowej, to wystarczy ją usunąć, by funkcjonowanie pęcherza powróciło do normy. W przypadku przyczyn trwałych sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Nie należy jednak zaniedbywać działania, bo konsekwencją popuszczania moczu mogą być infekcje układu moczowego, odwodnienie, zaburzenia gospodarki elektrolitowej oraz zaburzenia psychiczne. Wiele osób bagatelizuje ten problem, ale mówiąc o tym, czym jest inkontynencja, nie możemy zapominać o tym, że jest ona bardzo dużym obciążeniem dla psychiki każdego człowieka. Wraz z nią pojawia się wykluczenie społeczne i depresja. Dlatego warto jak najwcześniej podjąć leczenie. Jego podstawą jest fizjoterapia, która może być wspierana przez leczenie farmakologiczne. Czasami konieczna okazuje się nawet interwencja chirurga. Warto też pamiętać, że podczas leczenia można używać specjalnych środków chłonnych (wkładek, majtek chłonnych itd.), które zmniejszą ryzyko, że dojdzie do krępującej sytuacji.
Zajęcia dla seniorów, czyli jak czerpać z życia więcej https://panobeauty.com/zajecia-dla-seniorow-czyli-jak-czerpac-z-zycia-wiecej/