Prawidłowa higiena intymna kobieca to gwarancja pełnego komfortu i poczucia świeżości oraz skuteczny sposób na uniknięcie pewnych nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak podrażnienia, a nawet niektórych chorób. Jak dbać o higienę intymną? Oto kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać.
Jak dbać o miejsca intymne? Regularne mycie, ale bez przesady
To jasne, że o miejsca intymne dbamy przede wszystkim poprzez regularne mycie. Okazuje się jednak, że mimo wszystko nie powinno być ono zbyt częste. Narządy płciowe oraz pochwa chronione są przez naturalny śluz, w którym znajdują się złuszczone komórki nabłonka oraz dobroczynne bakterie wytwarzające kwas mlekowy. Odpowiada on za utrzymanie kwaśnego odczynu, który jest najlepszy dla kobiecych stref intymnych. Jest więc całkiem zrozumiałe, że częste mycie, a przy tym stosowanie nieodpowiednich preparatów myjących, może prowadzić do wyeliminowania tych naturalnych barier i tym samym stworzenia łatwiejszego dostępu innym bakteriom, które mogą prowadzić do przykrych dolegliwości oraz schorzeń. Okazuje się, że w zupełności wystarczy właściwa higiena stref intymnych 1-2 razy dziennie.
Higiena intymna a miesiączka i nietrzymanie moczu u kobiet
Zdarzają się dni oraz dolegliwości, takie między innymi jak miesiączka oraz nietrzymanie moczu u kobiet, kiedy odczuwamy potrzebę częstszego mycia. Jest to całkiem zrozumiałe, więc przede wszystkim podczas okresu warto myć się tak często, jak odczuwamy potrzebę, ale można z powodzeniem stosować również inne alternatywy, które pozwolą nam szybko się odświeżyć. Jest to między innymi stosowanie specjalnych chusteczek nawilżających przeznaczonych do higieny intymnej. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie, gdy pracujemy i znajdujemy się poza domem. Nie można również zapomnieć o częstej wymianie podpasek, tamponów czy wkładek urologicznych w przypadku nietrzymania moczu, które pozwoli uniknąć nieprzyjemnego zapachu i tym samym naszego dyskomfortu. Na pewno w higienie przy tych dolegliwościach pomogą również specjalne preparaty przeznaczone do stosowania szczególnie w czasie miesiączki czy przy nietrzymaniu moczu.
Jak prawidłowo dbać o higienę intymną? – Preparaty myjące
Kluczowym pytaniem jest, jakie stosować preparaty do higieny intymnej, aby sobie nie zaszkodzić. Jak wyżej zostało wspomniane, bardzo ważną rolę dla prawidłowego kwaśnego odczynu panującego w kobiecych miejscach intymnych oraz pochwie odgrywa kwas mlekowy, który stabilizuje naturalne pH w tych strefach. Niestety, tradycyjne środki myjące mogą zaburzać ten stan, dlatego lepiej przestawić się na preparaty przeznaczone do higieny intymnej.
Zaleca się stosowanie przeznaczonych do tego celu specjalnych kosmetyków, których szeroką ofertę znajdziemy w aptekach i drogeriach. Warto zwrócić uwagę na ich skład – im bardziej naturalne, tym lepiej. Szczególnie poleca się te, które zawierają kwas mlekowy oraz wyciągi z ziół, które odznaczają się działaniem przeciwzapalnym, nawilżającym, antybakteryjnym, grzybobójczym i łagodzącym podrażnienia. Są to między innymi rumianek, aloes, nagietek, babka lancetowata, przywrotnik, kora dębu czy macierzanka. Informacje o składzie powinniśmy zawsze znaleźć na opakowaniu.
Jak dbać o higienę intymną zależnie od wieku?
Higiena intymna może być nieco inna ze względu na wiek kobiety. Także samo pH miejsc intymnych może być nieco inne zależnie od wieku. Zupełnie inaczej jest w przypadku nastolatek, kobiet w ciąży czy seniorek. Dlatego istotne jest tym bardziej, aby stosować preparaty myjące przeznaczone dla określonej grupy wiekowej. W ofercie aptek i drogerii znajdą się takie przeznaczone dla nastolatek, kobiet dojrzałych i w okresie menopauzy. Warto wybrać preparat, który najlepiej będzie wpisywał się w nasze potrzeby związane z wiekiem.
O czym warto jeszcze pamiętać przy higienie intymnej?
Istnieje także wiele uwag, co do samej czynności mycia miejsc intymnych. Przede wszystkim nie zleca się używania do tego celu gąbek i myjek, które mogą być siedliskiem bakterii, a wtedy o podrażnienie i stan zapalny bardzo łatwo. To samo dotyczy kierunku mycia – zawsze powinno odbywać się od przodu do tyłu – dzięki temu unikamy przenoszenia bakterii z okolic odbytu do pochwy. Nie wolno także myć pochwy wewnątrz – właściwa higiena obejmuje tylko zewnętrzne miejsca intymne. O czym jeszcze warto pamiętać? Warto używać bielizny z naturalnych materiałów, która nie prowadzi do przegrzania, unikać spania w bieliźnie, szczególnie tej z syntetycznych materiałów, a także zrezygnować z noszenia bardzo obcisłych spodni.
Jakie są choroby układu wydalniczego? https://panobeauty.com/choroby-i-higiena-ukladu-wydalniczego/