menopauza objawy

Menopauza to ostatnie krwawienie miesięczne. Okres przed nią i po niej to klimakterium lub przekwitanie. Obejmuje on ogół zmian, jakie zachodzą w organizmie w związku z zaprzestaniem miesiączkowania. Nie ulega jednak wątpliwości, że menopauza objawy ma bardzo różne, a wiele z nich może być bardzo uciążliwych. Kiedy najczęściej pojawia się menopauza? Jakie ma objawy? Jak ją rozpoznać?

Menopauza objawy i wiek

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać menopauza objawy psychiczne i fizyczne ma różne w zależności od osoby. Niektóre kobiety przechodzą ten okres bardzo ciężko i cierpią z powodu wielu związanych z nim dolegliwości, a inne w ogóle ich nie zauważają. Dlatego więc bardzo ważne jest, by wiedzieć jak tak właściwie wyglądają pierwsze jej objawy. Jeśli chodzi o wiek, to nie ma jednej granicy dla wszystkich kobiet. W dużym stopniu jest to związane z uwarunkowaniami genetycznymi i stylem życia. Najczęściej jednak można przyjąć, że menopauza występuje pomiędzy 45. a 55. rokiem życia.

Menopauza pierwsze objawy

Pierwsze objawy menopauzy to nieregularne miesiączki. To właśnie one mogą być dowodem na to, że cykl miesiączkowy zaczyna się zmieniać. Wiele kobiet w tym czasie sprawdza, czy spóźniający się okres nie jest objawem ciąży. By wykluczyć taką możliwość, wystarczy wykonać test ciążowy albo udać się na wizytę do ginekologa. W razie wątpliwości można też wykonać domowy test na menopauzę, który można kupić w aptece albo też wykonać badania krwi. Powinno się sprawdzić poziom FSH i estrogenu (estradiolu), ponieważ w okresie okołomenopauzalnym poziom FSH wzrasta, a poziom estradiolu maleje. Czasami też niedoczynność tarczycy objawia się podobnie do menopauzy, więc warto też sprawdzić poziom TSH.

Menopauza objawy — na co zwrócić uwagę?

Lista objawów związanych z menopauzą jest bardzo długa i nie można powiedzieć, że u wszystkich kobiet jest taka sama. Dolegliwości występują też w różnym stopniu nasilenia. Szacuje się, że aż 1/3 kobiet skarży się na ciężki przebieg, a ponad 85% kobiet przyznaje, że cierpiało z powodu tych dolegliwości. Najczęstsze objawy menopauzy to:

– uderzenia gorąca;

– zlewne poty;

– problemy z pamięcią i koncentracją;

– kołatanie serca;

– bóle i zawroty głowy;

– problemy ze snem;

– wysiłkowe nietrzymanie moczu;

– wahania nastroju;

– przygnębienie;

– depresja;

– zwiększenie masy ciała;

– ból podczas stosunku (dyspaurenia);

– częstsze infekcje dróg moczowych.

Menopauza może też przyspieszyć rozwój osteoporozy, choroby Alzheimera oraz miażdżycy.

Menopauza objawy i wiek – różne etapy

O końcu menopauzy możemy mówić, dopiero gdy od dwunastu miesięcy nie wystąpiło krwawienie miesięczne. Z tego właśnie powodu menopauzę dzielimy na kolejne etapy – premenopauzę, perimenopauzę, menopauzę właściwą oraz okres pomenopauzalny. Na każdym z nich mogą pojawić się trochę inne objawy lub też mogą one charakteryzować się różną uciążliwością. Co ciekawe, większość kobiet podaje, że z powodu objawów klimakterium cierpiały one na jego etapach końcowych, a nie początkowych. Może to być potwierdzeniem, że na wczesnym etapie są one bardziej subtelne i łatwiej jest je przeoczyć.

Menopauza a kondycja psychiczna

Nie można zapominać, że dla wielu kobiet klimakterium to bardzo duże wyzwanie psychiczne. Wiąże się ono z melancholią, wahaniami nastrojów, a nawet depresją. Sprawy nie ułatwiają też problemy ze snem i podenerwowanie. Poza tym nie można też zapominać, że dla wielu pań menopauza może oznaczać koniec marzeń o biologicznym potomku oraz być oczywistym dowodem na starzenie się. U mężczyzn często mówi się o kryzysie wieku średniego, ale dla kobiet ten czas jest równie trudny i często, by dobrze go przeżyć, potrzebne jest wsparcie nie tylko ginekologa, ale także psychologa. By dobrze wejść w ten zupełnie nowy rozdział życia warto przejść na zdrową dietę, regularnie uprawiać aktywność fizyczną oraz unikać niepotrzebnego stresu. To czas, w którym po prostu warto zadbać o siebie. Trzeba też podkreślić, że nie ma nic złego w tym, by w razie potrzeby sięgnąć po leki farmakologiczne, które zmniejszają uciążliwość objawów albo poszukać pomocy u specjalisty.

Menopauza nietrzymanie moczu

Kobiety zadają sobie pytanie: menopauza, nietrzymanie moczu – czy to mnie czeka? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje bardzo poważny związek pomiędzy nietrzymaniem moczu a menopauzą. Na skutek przekwitania zmniejsza się poziom estrogenów, czyli kobiecych hormonów w organizmie. Skutkiem tego jest osłabienie mięśni dna miednicy, które gorzej zaciskają się na cewce moczowej. Oznacza to, że podczas wysiłku, kichania czy kaszlu może dochodzić do niekontrolowanego popuszczania moczu. W takich przypadkach miej przy sobie zawsze bieliznę chłonną, która sprawi, że będziesz czuć się komfortowo, nawet podczas epizodu nietrzymania moczu.

Jak dbać o higienę intymną? Sprawdź https://panobeauty.com/jak-dbac-o-higiene-intymna/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *