otyłość-skutki

Otyłość, a także nadwaga, stały się chorobami cywilizacyjnymi. Zmiana trybu życia w stosunku do tego, jak na co dzień funkcjonowali nasi przodkowie, masa udogodnień ułatwiających codzienne życie oraz coraz częściej pojawiająca się praca w pozycji siedzącej to czynniki, przez które przybieramy na wadze. Warto pamiętać, że taka sytuacja niesie wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia, zwłaszcza w podeszłym wieku.

Czym jest otyłość?

Otyłość wiąże się ze zwiększeniem masy ciała przez zwiększenie tkanki tłuszczowej: u mężczyzn uważa się, że progiem otyłości jest 30% tłuszczu w stosunku do prawidłowej masy ciała, a u kobiet – 25%. Do określenia tego, czy dana osoba charakteryzuje się prawidłową czy zbyt wysoką masą ciała używa się tzw. wskaźnika BMI. Jego obliczenia można dokonać dzieląc masę ciała przedstawioną w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu.

W przypadku prawidłowej masy ciała, wskaźnik BMI będzie wynosił od 18,5 do 24,9; od 25 do 29.99 to nadwaga, od 30 – mamy do czynienia z nadwagą, która jest stopniowalna. Nadmierna masa ciała zdarza się u osób w każdym wieku, jednak szczególnie często pojawia się otyłość u osób starszych, które są mniej aktywne fizycznie.

Otyłość – skąd się bierze?

Specjaliści wyróżniają wiele czynników, które prowadzą do pojawienia się otyłości. Wśród nich najczęściej pojawiają się:

– nieprawidłowa dieta,

– brak aktywności fizycznej,

– chroniczny stres,

– choroby prowadzące do nadmiernego przyrostu masy ciała (m.in. schorzenia metaboliczne, zaburzenia hormonalne, schorzenia degeneracyjne, a także czynniki genetyczne),

– otyłość u seniorów pojawia się również w wyniku naturalnych zmian zachodzących w ciele, związanych z wolniejszym trawieniem.

Jak widać, większość czynników wiąże się z trybem życia, choć zdarza się, że do otyłości dochodzi w wyniku rozmaitych schorzeń czy genetycznych nieprawidłowości.

Otyłość – skutki

Otyłość u osób starszych zwiększa znacząco ryzyko występowania innych schorzeń. Choć u osób w młodszym wieku nadmierna masa ciała także może być niebezpieczna, seniorzy w szczególności narażeni są na różnego rodzaju choroby.

Otyłości u osób starszych towarzyszyć mogą rozmaite zaburzenia metaboliczne, takie jak insulinooporność, nietolerancja glukozy czy cukrzyca. Wszystkie te schorzenia prowadzą nierozerwalnie do pogorszenia jakości życia, konieczności wprowadzenia specjalistycznej diety, a w dalszej perspektywie mogą stanowić podłoże dla dalszych schorzeń.

Choroby związane z nadwagą to nie tylko kłopoty metaboliczne. Ponadto, zdaniem naukowców, otyłość u seniorów i nie tylko może prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów.

Ponadto, otyłość i jej skutki to także generalne pogorszenie jakości życia: senior, który waży za dużo ma problemy z poruszaniem się, wchodzenie po schodach oznacza duże zmęczenie, a obciążone stawy mogą utracić swoje pierwotne funkcjonowanie. Dodatkowo, nadmierna masa ciała prowadzi do obciążenia mięśni dna miednicy, co nierozerwalnie wiąże się z niekontrolowaną mikcją.

Jak leczyć otyłość u seniorów?

Zgodnie z powiedzeniem, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, najskuteczniejszym rozwiązaniem w walce z otyłością u seniora jest… niedopuszczenie do przerostu masy ciała. Jeśli jednak już do niego dojdzie, warto pomóc osobie starszej w utracie zbędnych kilogramów: to pomoże uniknąć wielu chorób, a także poprawi komfort życia!

Kwestią podstawową jest dieta. Jeśli jej dobór stanowi dla seniora problem, dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pomocy specjalisty, który ułoży skrojony na miarę jadłospis. W przypadku seniorów taka opcja ma jeszcze głębsze uzasadnienie: w związku z pogarszającym się wraz z wiekiem metabolizmem, pomimo spożywania takich ilości pokarmu jak kiedyś, utrata masy ciała może okazać się po prostu niemożliwa. Dietetyk dopasuje ilość kalorii oraz zaproponuje odpowiednią, bezpieczną i zdrową dietę.

Nie można zapominać o codziennej dawce ruchu, a jeżeli doszło już do wystąpienia kłopotów z nietrzymaniem moczu – warto zaopatrzyć się w pieluchomajtki dla dorosłych. Dzięki nim długie spacery czy sesje nordic walking będą dużo bardziej komfortowe nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychicznym.

Choroby związane z nadwagą mogą nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych bez względu na wiek, jednak są one szczególnie niebezpieczne w przypadku seniorów. Dlatego też należy zadbać o zachowanie przez seniora prawidłowej wagi lub – gdy wskaźnik BMI danej osoby już wskazuje na nadwagę – obniżenie masy ciała do odpowiedniego, zdrowego poziomu.

Czym jest andropauza? https://panobeauty.com/andropauza-u-mezczyzn-co-to-objawy-meskiego-przekwitania/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *