Wiele kobiet wkraczających w okres menopauzy zastanawia się, jak dbać w tym czasie o higienę okolic intymnych. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najlepszymi poradami na utrzymanie właściwej kondycji organizmu.

Regularne badania

Podczas menopauzy powinno się przede wszystkim zadbać o regularne kontrolowanie swojego stanu zdrowia, co obejmuje wykonywanie wszystkich niezbędnych badań okresowych. Menopauza, zmiany w pochwie, to dość często występujące u kobiet zjawisko, które może mieć dość zróżnicowane przyczyny. Najczęściej są one związane ze zmianami hormonalnymi oraz wahaniami hormonów w organizmie. W przypadku odczuwania dolegliwości bólowych lekarz może zalecić na przykład krem na suchość pochwy po menopauzie, który zniweluje niekorzystne objawy.

Odpowiednia higiena

Kolejnym istotnym aspektem dbania o higienę podczas menopauzy jest dbanie o regularne mycie okolic intymnych. Wskazane jest delikatne podmywanie się, które powinno być wykonywane co najmniej raz na dobę, a najlepiej dwa razy, czyli rano i wieczorem. Pomoże to zniwelować nieprzyjemny zapach z pochwy w okresie menopauzy. Pielęgnację okolic intymnych najlepiej wykonywać pod bieżącą wodą, ponieważ wtedy zostanie zminimalizowane ryzyko wypłukania naturalnej flory bakteryjnej, co może się zdarzyć podczas długich kąpieli.

Irygacje pochwy

Podczas okresu menopauzy nie jest zalecane wykonywanie irygacji pochwy, które mogą mieć negatywny wpływ na stan zdrowia kobiety. Bardzo często irygacje pochwy wypłukują z niej dobroczynną florę bakteryjną, która stanowi pierwszą linię oporu przed chorobotwórczymi patogenami. Menopauza, zmiany w pochwie również mogą być powodowane przez stosowanie irygacji, dlatego warto unikać tego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych.

Odpowiednia bielizna

Warto zadbać także o wybór odpowiedniej bielizny, która może mieć duży wpływ na komfort okolic intymnych. Polecana jest przede wszystkim bielizna stworzona z bawełny o wysokich parametrach jakościowych. Jest to materiał przewiewny, który zapewnia właściwy dostęp powietrza do okolic intymnych. Nie jest zalecana bielizna stworzona z materiałów syntetycznych, które nie są przepuszczalne, ponieważ może zwiększać ryzyko pojawiania się infekcji intymnych. Dodatkowo może także wystąpić nieprzyjemny zapach z pochwy w okresie menopauzy, dlatego warto zwracać uwagę na rodzaj noszonej bielizny.

Wzmacnianie mięśni Kegla

Bardzo istotnym aspektem dbania o siebie w czasie menopauzy jest także regularne uprawianie aktywności fizycznej, a w tym w szczególności wzmacnianie mięśni Kegla. Mięśnie Kegla to mięśnie dna miednicy, które mają bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu moczowo-płciowego. W przypadku osłabienia mięśni mogą pojawiać się liczne problemy zdrowotne, których objawem może być na przykład nietrzymanie moczu. Warto zadbać o to, aby ćwiczenia mięśni Kegla były wykonywane regularnie.

Optymalne pH

Wśród najważniejszych aspektów związanych z higieną miejsc intymnych jest dbanie o utrzymanie optymalnego poziomu pH. W tym celu należy zrezygnować ze standardowego mydła, które może powodować dyskomfort w okolicach intymnych. W przypadku pojawienia się problemów zalecane jest skorzystanie z takiego produktu jak żel na suchość pochwy po menopauzie, który na pewno wyeliminuje istniejące problemy z odczuwaniem suchości. Oprócz tego polecane są również płyny i emulsje do higieny intymnej, dzięki którym możliwe będzie utrzymanie optymalnego poziomu pH tej okolicy ciała.

Wkładki intymne

W czasie menopauzy bardzo wiele kobiet decyduje się na korzystanie ze specjalnych wkładek intymnych, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki nim zapach z pochwy w okresie menopauzy jest mniej odczuwalny, co w dużej mierze wpływa na komfort kobiety. Podczas wyboru wkładek powinno się wybierać naturalne produkty, które wchłaniają wilgoć oraz nieprzyjemny zapach. Natomiast warto unikać produktów perfumowanych, ponieważ mogą powodować dodatkowe podrażnienia, na które doskonale zadziała żel na suchość pochwy po menopauzie. Dodatkowo, gdy pojawia się problem nietrzymania moczu dobrym rozwiązaniem będą wkładki na nietrzymanie moczu.

Bezpieczny seks

Kobiety w okresie menopauzy również mogą cieszyć się bezpiecznym seksem, tak samo jak na wcześniejszych etapach życia. Powinny zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed niechcianą ciążą, ponieważ w okresie menopauzy trudne może być ustalenie momentu owulacji. W przypadku odczuwania dyskomfortu podczas seksu warto zdecydować się na korzystanie z takiego produktu jak żel na suchość pochwy po menopauzie, który na pewno okaże się pomocny i zmniejszy dyskomfort związany z suchością okolic intymnych.

Dowiedz się więcej o skutkach nadwagi i otyłości z artykułu https://panobeauty.com/nadwaga-i-otylosc-u-osob-starszych-skutki/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *