Wraz z wiekiem człowiek z reguły traci siły i podupada na zdrowiu. Gdy senior zaczyna wymagać wsparcia w codziennym życiu, jego najbliżsi często decydują się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Opiekunka do osoby starszej to dobre rozwiązanie, jednak jak znaleźć właściwą osobę?
Opieka seniora – różne rozwiązania
W wielu wypadkach starszym człowiekiem opiekują się po prostu członkowie rodziny – współmałżonkowie, dzieci, wnuki itd. Niestety, z różnych względów taka forma wsparcia ze strony najbliższych nie zawsze jest możliwa do zrealizowania. Wówczas pojawia się konieczność znalezienia innego rozwiązania w tej niełatwej sytuacji. Jedną z opcji jest dom seniora, który oferuje kompleksową, całodobową pieczę nad starszym człowiekiem. Taka forma nie każdemu jednak odpowiada, m.in. z przyczyn finansowych lub z powodu konieczności pozostawienia bliskiej osoby w zupełnie obcym miejscu. Najlepszym pomysłem wydaje się więc zatrudnienie kogoś do pomocy. W takim wypadku opiekunka zajmuje się seniorem w jego domu, poprawiając komfort jego życia i zapewniając mu wszystko, czego potrzebuje.
Na czym polega opieka nad starszymi?
Nie jest tajemnicą, że opieka nad starszymi to niełatwe zadanie. Praca ta polega na wykonywaniu wokół pacjenta wszelkich niezbędnych czynności życia codziennego, z którymi człowiek w podeszłym wieku nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie. Opieka seniora to jednak bardzo zróżnicowany zakres obowiązków, zależny przede wszystkim od stanu zdrowia osoby starszej, jej kondycji, charakteru. W niektórych przypadkach opiekunka musi jedynie zrobić zakupy, przygotować prosty posiłek, podać leki, pójść z seniorem na spacer, poczytać książkę, wesprzeć w czynnościach porządkowych. Często jednak zakres zadań jest znacznie szerszy – pacjenci, z uwagi na zaawansowany wiek i postępujące choroby, nie są w stanie samodzielnie się myć, ubierać, jeść, poruszać o własnych nogach. W wielu wypadkach to osoby całkowicie leżące, które nie korzystają z toalety. Oznacza to, że stosowane są pieluchomajtki dla dorosłych, które należy regularnie zmieniać. Dodatkowo wymaga to więc dbania o seniora również w zakresie higieny osobistej. Ponadto całodobowa opieka nad osobami starszymi nierzadko wiąże się z koniecznością wstawania w nocy w celu podania wody, leku czy przebrania chorego.
Opiekunka do osoby starszej – jak wybrać?
Wybór opiekunki dla seniora to ważna decyzja, której nie należy podejmować pochopnie. Do osoby takiej trzeba mieć pełne zaufanie – będzie przecież zajmować się kimś dla nas bliskim pod nieobecność innych członków rodziny. Warto znaleźć kogoś, kto ma już w tym zakresie doświadczenie – wówczas zyskujemy pewność, że opieka seniora oraz wszystko, co się z nią wiąże, nie będzie dla kandydatki żadnym zaskoczeniem i zatrudniona podoła zadaniu. Trzeba też wziąć pod uwagę potrzeby pacjenta. Jeśli ten jest w gorszej kondycji zdrowotnej, opiekunka powinna posiadać wykształcenie medyczne lub przynajmniej przejść szkolenie z zakresu np. przeprowadzania określonych czynności pielęgnacyjnych, podawania leków, stosowania wyrobów medycznych czy obsługi sprzętu wspomagającego seniora.
Poza kwalifikacjami warto zwrócić uwagę na charakter i osobowość osoby zatrudnianej. W takim zawodzie niezbędna jest empatia, cierpliwość, zrozumienie i oddanie. Trzeba też pamiętać, że opieka nad starszymi, którzy nierzadko cierpią np. na demencję, to konieczność odpowiedniego podejścia i właściwego reagowania na różnorodne, często specyficzne i niestandardowe zachowania seniora. Ważna jest również sprawność fizyczna opiekunki – podnoszenie czy mycie pacjenta wymaga sporego nakładu sił.
Jeśli chcemy mieć pewność, że trafimy na sumienną, odpowiedzialną osobę, warto popytać znajomych o polecenie. Innym rozwiązaniem są agencje opiekunek. Wiele osób korzysta również z internetowych platform ogłoszeniowych lub szuka ofert na lokalnych grupach w mediach społecznościowych.
Opiekunka do starszej osoby cena
To, ile kosztuje opiekunka do osoby starszej, zależy głównie od wymiaru czasu pracy i zakresu obowiązków. Trudno zatem określić precyzyjną kwotę. Jeśli opiekunka ma jedynie zaglądać do seniora w ustalonych porach, wówczas w grę wchodzi rozliczenie godzinowe. W takich wypadku stawka wynosi z reguły nie mniej niż 20 zł na godzinę. Jeżeli opiekunka musi wykonywać czynności wymagające odpowiednich kwalifikacji (np. robić zastrzyki, podłączać kroplówkę, rehabilitować pacjenta, przeprowadzać specjalistyczną pielęgnację, zakładać cewnik, zmieniać opatrunki) wówczas koszt wzrasta.
W sytuacji, gdy rodzina zdecyduje się zatrudnić pomoc na pełen etat, należy umówić się na miesięczną pensję. Osobną sprawą jest całodobowa opieka nad starszymi. Wtedy poza wynagrodzeniem trzeba zapewnić zakwaterowanie w domu pacjenta i wyżywienie. Wszystkie szczegółowe kwestie związane z warunkami zatrudnienia powinny być zawarte w umowie, którą podpisuje opiekunka do osoby starszej i rodzina seniora.
Przeczytaj o badania profilaktycznych po 65. roku życia https://panobeauty.com/badania-profilaktyczne-po-65-roku-zycia/