Przerost prostaty – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Przerost prostaty zawsze wywołuje niepokój u mężczyzny, choć pojawia się dość często u panów, którzy przekroczyli 45. rok życia. Czym dokładnie jest przerost prostaty, z czego wynika i w jaki sposób można leczyć prostatę?

Czym jest przerost prostaty?

Powiększona prostata (lub inaczej: gruczoł krokowy), bardziej fachowo zwana gruczolakiem stercza, to łagodna zmiana dotykająca wielu mężczyzn. Co istotne, proces ten nie przebiega gwałtownie, ale bardzo powoli, przez co wielu panów – zwłaszcza nieświadomych istnienia takiego problemu – nie zauważa narastających problemów.

W zdecydowanej większości przypadków powiększenie się prostaty powiązanie jest z nadmiernym rozrostem prawidłowych komórek, jednak – co ważne – może wiązać się również z rozrostem komórek nowotworowych. W związku z tym konieczne jest jak najszybsze udanie się do lekarza po zauważeniu niepokojących zmian.

Powiększona prostata – przyczyny

Za prawidłowe funkcjonowanie gruczołu krokowego odpowiada hormon męski – testosteron. Jako że w okresie dojrzewania jego poziom w organizmie jest bardzo wysoki, to właśnie wtedy dochodzi do gwałtownego rozrostu gruczołu. Wraz z biegiem lat, poziom testosteronu spada, co może prowadzić do rozmaitych dysfunkcji organizmu–- w tym również łagodnego rozrostu komórek prostaty. Przyjmuje się, że problemy z przerostem prostaty zaczynają pojawiać się u mężczyzn po 45. roku życia, a najczęściej – tego rodzaju problemy stają się dość powszechne w okolicach sześćdziesiątki.

Warto jednak pamiętać, że nie tylko wiek i zmieniający się wraz z nim poziom testosteronu mają wpływ na to, czy dochodzi od przerostu prostaty, czy też raczej nie. Ponadto, wśród czynników, które w opinii specjalistów mogą wpływać na powiększenie prostaty, wymieniane są:

  • nieprawidłowa dieta – przede wszystkim na nadmierny rozrost gruczołu krokowego wpływ ma spożywanie nadmiernej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych;
  • czynniki genetyczne – innymi słowy, jeśli mężczyźni w naszej rodzinie mieli skłonności do występowania przerostu prostaty, i nas może dosięgnąć taki problem pomimo prawidłowej diety.
Sprawdź również:  Choroba Parkinsona. Jak rozpoznać i czym się objawia?

Objawy powiększonej prostaty

Przerost prostaty wywołuje szereg przykrych objawów, które sprawiają, że mężczyzna może odczuwać dyskomfort. Wśród kwestii, na które warto zwrócić uwagę, znajdują się:

  1. częstomocz – oddawanie moczu w odstępach kilkunastu lub kilkudziesięciu minut pomimo normalnego spożycia płynów,
  2. słaby strumień moczu,
  3. nietrzymanie moczu – zdarza się, że pomimo trudności z kontrolowanym oddawaniem moczu, dochodzi do niekontrolowanych mikcji,
  4. długie oddawanie moczu – w porównaniu ze stanem sprzed rozrostu prostaty,
  5. kłopot z rozpoczęciem mikcji – pomimo uczucia parcia na pęcherz, w toalecie rozpoczęcie mikcji zajmuje dużo czasu,
  6. krwiomocz – pojawienie się krwi w moczu może świadczyć o nasileniu kłopotów z przerostem prostaty, choć pojawia się także przy jej niewielkim rozroście,
  7. uczucie ucisku na pęcherz,
  8. uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.

Prostata – leczenie

Sposób leczenia przerostu prostaty jest uzależniony w dużej mierze od stopnia nasilenia dolegliwości. Co istotne, w niektórych przypadkach, gdy dolegliwości nie są nasilone, wystarczająca może okazać się zmiana stylu życia: rzucenie palenia, ograniczenie spożywania kofeiny czy dwukrotne opróżnianie pęcherza w odstępie kilkuminutowym (by ułatwić pełne oddanie moczu). W początkowej fazie radzenia sobie z niezbyt nasilonymi dolegliwościami, a także przy znacznym stopniu dolegliwości objawów przerostu prostaty, przydatne mogą okazać się pieluchomajtki dla dorosłych

Jeśli jednak objawy charakteryzują się już znacznym stopniem nasilenia, a mężczyzna ma np. znaczące kłopoty z oddawaniem moczu – lekarz może zalecić również leczenie chirurgiczne, które polega na operacyjnym usunięciu nadmiernie rozrośniętej tkanki. Niestety, operacyjne leczenie powiększonej prostaty, choć pozwala na usunięcie m.in. kłopotów z opróżnianiem pęcherza czy krwiomoczu, jednocześnie może nasilić kłopoty z nietrzymaniem moczu. Operacja okolic krocza prowadzi do osłabienia mięśni dna miednicy, co z kolei prowadzi do nasilenia kłopotów związanych z niekontrolowaną mikcją, a co za tym idzie – konieczne mogą okazać się pieluchomajtki dla dorosłych.

Sprawdź również:  Domowe sposoby na suchość pochwy po menopauzie

Powiększona prostata to wciąż temat, który jest przez wielu mężczyzn unikany i pomijany. Panowie wstydzą się o nim mówić i chodzić do lekarza, jednak warto mieć świadomość, że odpowiednio szybko wprowadzone działania mogą pomóc w radzeniu sobie z tym przykrym problemem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *