Przerost prostaty – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Przerost prostaty zawsze wywołuje niepokój u mężczyzny, choć pojawia się dość często u panów, którzy przekroczyli 45. rok życia. Czym dokładnie jest przerost prostaty, z czego wynika i w jaki sposób można leczyć prostatę?

Czym jest przerost prostaty?

Powiększona prostata (lub inaczej: gruczoł krokowy), bardziej fachowo zwana gruczolakiem stercza, to łagodna zmiana dotykająca wielu mężczyzn. Co istotne, proces ten nie przebiega gwałtownie, ale bardzo powoli, przez co wielu panów – zwłaszcza nieświadomych istnienia takiego problemu – nie zauważa narastających problemów.

W zdecydowanej większości przypadków powiększenie się prostaty powiązanie jest z nadmiernym rozrostem prawidłowych komórek, jednak – co ważne – może wiązać się również z rozrostem komórek nowotworowych. W związku z tym konieczne jest jak najszybsze udanie się do lekarza po zauważeniu niepokojących zmian.

Powiększona prostata – przyczyny

Za prawidłowe funkcjonowanie gruczołu krokowego odpowiada hormon męski – testosteron. Jako że w okresie dojrzewania jego poziom w organizmie jest bardzo wysoki, to właśnie wtedy dochodzi do gwałtownego rozrostu gruczołu. Wraz z biegiem lat, poziom testosteronu spada, co może prowadzić do rozmaitych dysfunkcji organizmu–- w tym również łagodnego rozrostu komórek prostaty. Przyjmuje się, że problemy z przerostem prostaty zaczynają pojawiać się u mężczyzn po 45. roku życia, a najczęściej – tego rodzaju problemy stają się dość powszechne w okolicach sześćdziesiątki.

Warto jednak pamiętać, że nie tylko wiek i zmieniający się wraz z nim poziom testosteronu mają wpływ na to, czy dochodzi od przerostu prostaty, czy też raczej nie. Ponadto, wśród czynników, które w opinii specjalistów mogą wpływać na powiększenie prostaty, wymieniane są:

  • nieprawidłowa dieta – przede wszystkim na nadmierny rozrost gruczołu krokowego wpływ ma spożywanie nadmiernej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych;
  • czynniki genetyczne – innymi słowy, jeśli mężczyźni w naszej rodzinie mieli skłonności do występowania przerostu prostaty, i nas może dosięgnąć taki problem pomimo prawidłowej diety.

Objawy powiększonej prostaty

Przerost prostaty wywołuje szereg przykrych objawów, które sprawiają, że mężczyzna może odczuwać dyskomfort. Wśród kwestii, na które warto zwrócić uwagę, znajdują się:

  1. częstomocz – oddawanie moczu w odstępach kilkunastu lub kilkudziesięciu minut pomimo normalnego spożycia płynów,
  2. słaby strumień moczu,
  3. nietrzymanie moczu – zdarza się, że pomimo trudności z kontrolowanym oddawaniem moczu, dochodzi do niekontrolowanych mikcji,
  4. długie oddawanie moczu – w porównaniu ze stanem sprzed rozrostu prostaty,
  5. kłopot z rozpoczęciem mikcji – pomimo uczucia parcia na pęcherz, w toalecie rozpoczęcie mikcji zajmuje dużo czasu,
  6. krwiomocz – pojawienie się krwi w moczu może świadczyć o nasileniu kłopotów z przerostem prostaty, choć pojawia się także przy jej niewielkim rozroście,
  7. uczucie ucisku na pęcherz,
  8. uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.

Prostata – leczenie

Sposób leczenia przerostu prostaty jest uzależniony w dużej mierze od stopnia nasilenia dolegliwości. Co istotne, w niektórych przypadkach, gdy dolegliwości nie są nasilone, wystarczająca może okazać się zmiana stylu życia: rzucenie palenia, ograniczenie spożywania kofeiny czy dwukrotne opróżnianie pęcherza w odstępie kilkuminutowym (by ułatwić pełne oddanie moczu). W początkowej fazie radzenia sobie z niezbyt nasilonymi dolegliwościami, a także przy znacznym stopniu dolegliwości objawów przerostu prostaty, przydatne mogą okazać się pieluchomajtki dla dorosłych

Jeśli jednak objawy charakteryzują się już znacznym stopniem nasilenia, a mężczyzna ma np. znaczące kłopoty z oddawaniem moczu – lekarz może zalecić również leczenie chirurgiczne, które polega na operacyjnym usunięciu nadmiernie rozrośniętej tkanki. Niestety, operacyjne leczenie powiększonej prostaty, choć pozwala na usunięcie m.in. kłopotów z opróżnianiem pęcherza czy krwiomoczu, jednocześnie może nasilić kłopoty z nietrzymaniem moczu. Operacja okolic krocza prowadzi do osłabienia mięśni dna miednicy, co z kolei prowadzi do nasilenia kłopotów związanych z niekontrolowaną mikcją, a co za tym idzie – konieczne mogą okazać się pieluchomajtki dla dorosłych.

Powiększona prostata to wciąż temat, który jest przez wielu mężczyzn unikany i pomijany. Panowie wstydzą się o nim mówić i chodzić do lekarza, jednak warto mieć świadomość, że odpowiednio szybko wprowadzone działania mogą pomóc w radzeniu sobie z tym przykrym problemem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *