menopauza

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy zaczyna się menopauza. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z większą ilością informacji na temat specyfiki całego procesu klimakterium, dzięki czemu można go będzie lepiej zrozumieć.

Czym jest menopauza?

Menopauza w bezpośredni sposób związana jest z utratą płodności przez kobietę. Dotyczy przede wszystkim sytuacji, w której miesiączka pojawia się po raz ostatni. Menopauza jest kulminacyjnym momentem całego okresu przekwitania, który nazywany jest klimakterium.

Okres klimakterium można podzielić na poszczególne etapy. Wśród nich wymienia się następujące:

– okres premenopauzalny, czyli perimenopauza, który oznacza czas poprzedzający wystąpienie ostatniej miesiączki; może on trwać nawet kilka lat i podczas niego mogą pojawiać się różnego rodzaju objawy związane w bezpośredni sposób z przekwitaniem,

– okres okołomenopauzalny, który jest kulminacyjnym momentem całego procesu i oznacza wystąpienie ostatniej miesiączki,

– okres postmenopauzalny, który pojawia się około roku po wystąpieniu ostatniej miesiączki, kiedy objawy stają się coraz mniej uciążliwe.

Na czym polega menopauza?

Perimenopauza to czas, który w bezpośredni sposób poprzedza menopauzę. Podczas niego pojawia się szereg objawów związanych z przekwitaniem, które mogą powodować pewien dyskomfort u kobiety. Początki menopauzy to czas, kiedy powoli ustaje praca jajników i wytwarzana jest w organizmie mniejsza ilość hormonów. Cały proces najczęściej trwa kilka lat i może się pojawić również wcześniej. Przedwczesna menopauza wiąże się z dość zróżnicowanymi czynnikami, wśród których można wskazać na przykład czynniki genetyczne oraz styl życia.

Menopauza a miesiączka

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy zaczyna się menopauza. Z całą pewnością za jej kulminacyjny moment można wskazać ustanie miesiączki, które wcześniej objawia się między innymi zaburzeniami cyklu. Cykle stają się coraz mniej regularne. Mogą się zarówno wydłużać, jak i skracać. Występuje również zmiana w przypadku samych krwawień, które mogą stawać się zarówno mniej, jak i bardziej obfite. U kobiety mogą się także pojawiać plamienia pomiędzy miesiączkami. Sama miesiączka natomiast może się również wydłużać oraz trwać po dwa tygodnie. W takich przypadkach jednak będzie znacznie mniej obfita.

W jakim wieku menopauza się rozpoczyna?

Kluczowe pytanie wielu kobiet brzmi: „w jakim wieku menopauza się rozpoczyna?”. Jednak na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ czas rozpoczęcia menopauzy jest w dużej mierze indywidualny oraz zależny od bardzo wielu zróżnicowanych czynników, takich jak na przykład czynniki genetyczne. Przedwczesna menopauza może pojawić się już około trzydziestego roku życia. Jednak najczęściej klimakterium rozpoczyna się od około czterdziestego piątego do pięćdziesiątego piątego roku życia. Średnio jest to od czterdziestego dziewiątego do pięćdziesiątego drugiego roku życia. Płodność może się zmniejszać stopniowo już dziesięć lat przed kulminacyjnym momentem menopauzy.

Jakie są objawy menopauzy?

Z całą pewnością można stwierdzić, że objawy menopauzy są bardzo zróżnicowane. Wśród nich pierwszym objawem są zazwyczaj różnego rodzaju zmiany w cyklu miesiączkowym, które obejmują nieregularność krwawień oraz mniejszą ich częstotliwość. Oprócz tego może pojawić się wzmożona potliwość, uderzenia gorąca, a także kołatania serca oraz stany lękowe. Bardzo często podczas klimakterium pojawia się dyskomfort w okolicy miejsc intymnych, a także nietrzymanie moczu, które bywa sporym problemem dla wielu kobiet, ponieważ utrudnia codzienne funkcjonowanie. Objawy menopauzy mogą także obejmować zmiany samopoczucia i powodować nadmierne zmęczenie oraz nerwowość i problemy z koncentracją.

Jak sobie radzić?

Objawy menopauzy bardzo często są dla kobiet dość uciążliwe, dlatego warto je łagodzić możliwymi metodami. Przede wszystkim bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zrezygnowanie w tym czasie z używek, które mogą nasilać istniejące problemy zdrowotne. Warto zadbać o dobry sen oraz odpowiednią dietę, która będzie na co dzień dobrze zbilansowana. W jej składzie powinny się znajdować wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dietę można również z powodzeniem uzupełniać różnymi suplementami oraz witaminami, które mają pozytywny wpływ na zdrowie oraz dobre samopoczucie kobiety. Istotne jest także prowadzenie regularnego oraz spokojnego trybu życia, a także unikanie stresów w życiu codziennym. Dzięki temu objawy menopauzy na pewno będą mniej odczuwalne, a samopoczucie kobiety lepsze.

Jakie korzyści niesie joga dla seniorów? https://panobeauty.com/joga-dla-seniorow-jakie-niesie-korzysci/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *