Zaburzenie statyki narządów miednicy mniejszej, zwane potocznie po prostu wypadaniem macicy, może przytrafić się kobietom w każdym wieku, jednak szczególnie często stanowi problem pań w okresie menopauzy. Czym jest ta dolegliwość, z czego wynika i jak się objawia?
Wypadanie macicy – czym jest? Objawy wypadania macicy
Wypadanie macicy polega na obniżeniu tego narządu w stosunku do jego pierwotnego położenia. Wywołuje to szereg nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą nieść poważne konsekwencje zdrowotne. Co za tym idzie, obniżenie macicy wymaga wdrożenia specjalistycznego leczenia.
Schorzenie to może występować u pań po porodzie (w szczególności u kobiet, które rodziły kilkukrotnie), choć nie jest to regułą. Do obniżenia macicy dochodzi szczególnie często u kobiet w okresie menopauzy, a przyczyny wystąpienia zaburzenia statyki narządów macicy w obydwu tych przypadkach są inne.
Obniżenie macicy lub jej wypadanie najczęściej objawia się bólem zlokalizowanym w dolnej części brzucha lub okolicy krzyża, a także wrażeniem ucisku w strefie intymnej czy nieuzasadnionym parciem na pęcherz lub niekontrolowanym popuszczaniem moczu. Zdarza się również, że obniżenie położenia macicy objawia się także występowaniem hemoroidów czy kłopotami z wypróżnianiem lub nawracającymi stanami zapalnymi pochwy.
Przyczyny występowania wypadania macicy
Wypadanie macicy może pojawić się na różnych etapach życia, a co za tym idzie – przyczyny takiego stanu rzeczy również mogą być różne. Co więcej, istnieją sytuacje, gdy poszczególne powody, dla których dochodzi do obniżenia macicy, występują równolegle i w korelacji oddziałują na stan zdrowia kobiety.
Wśród przyczyn obniżenia macicy można wskazać:
– menopauzę – to jedna z najczęściej pojawiających się przyczyn obniżenia macicy, a ryzyko wystąpienia wypadania macicy w związku z malejącą ilością hormonów w organizmie rośnie w każdej dekadzie życia;
– poród – ryzyko wystąpienia obniżenia macicy rośnie wraz z każdym porodem, jako że samo wydanie na świat dziecka, a także poprzedzająca tę chwilę ciąża osłabiają mięśnie macicy;
– pracę fizyczną – nieodpowiednie chwytanie ciężkich przedmiotów z dużą częstotliwością może być kolejną z przyczyn występowania obniżenia macicy. Co więcej, jeżeli kobieta pracuje fizycznie przez większą część swojego życia, nawet przy prawidłowym dźwiganiu ciężarów może dojść do wystąpienia tej dolegliwości;
– otyłość – zbyt wysoka w stosunku do wzrostu masa ciała stanowi kolejną przyczynę zwiększonego ryzyka występowania wypadania macicy;
– schorzenia związane ze zwiększeniem ciśnienia w jamie brzusznej – takie schorzenia jak przewlekłe zaparcia czy kaszel mogą wpływać negatywnie na mięśnie podtrzymujące macicę.
Jak żyć z wypadającą macicą?
Wystąpienie wypadania macicy w okresie menopauzalnym może być dla kobiety wydarzeniem dodatkowo utrudniającym ten czas. Przekwitanie związane z intensywnymi zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ciele kobiety, jest czasem trudnym samo w sobie. Gdy dodatkowo dochodzi do wypadania macicy, które oznacza również m.in. kłopoty z nietrzymaniem moczu – samopoczucie spada jeszcze bardziej.
Choć oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie wystąpieniu obniżenia macicy m.in. za pomocą regularnych ćwiczeń – nie zawsze jest to możliwe. Wypadanie macicy wymaga specjalistycznego leczenia, z którym nie należy zwlekać. Jednak nim zalecone przez specjalistę działania przyniosą efekty – warto nauczyć się radzić sobie z przykrymi dolegliwościami. Doskonałym rozwiązaniem w tym zakresie się np. pieluchomajtki dla dorosłych, dzięki którym można zapomnieć o wstydzie związanymi z niekontrolowaną mikcją.
Ćwiczenia na wypadanie macicy
Obniżenie macicy można leczyć wieloma metodami, a wśród nich znajdują się ćwiczenia, które pomogą wzmocnić partie mięśniowe odpowiedzialne za utrzymanie macicy w odpowiednim miejscu. Należy jednak pamiętać, że przed samodzielnym wdrożeniem ćwiczeń trzeba koniecznie skonsultować się ze specjalistą: choć same w sobie, ćwiczenia na wypadanie macicy są w pełni bezpieczne, w niektórych przypadkach ich wdrożenie – i nieumiejętne wykonywanie – może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Ćwiczenia mięśni Kegla pomagają w poprawie stanu zdrowia i mogą być stosowane bez względu na wiek – jednak w przypadku pań, u których doszło do obniżenia macicy – dopiero po konsultacji lekarskiej.
Wypadanie macicy, choć jest przykrą dolegliwością, można opanować. Wystarczy odpowiednio szybko wdrożyć leczenie, a także zadbać o zakup środków, które poprawią komfort życia – m.in. pieluchomajtek dla dorosłych, a także innych, doraźnych środków do leczenia objawowego – m.in. preparatów na hemoroidy.
W jakim wieku zaczyna się menopauza https://panobeauty.com/w-jakim-wieku-zaczyna-sie-menopauza/