Dbanie o higienę jest bardzo ważne. Dotyczy to zarówno dzieci, dorosłych, jak i seniorów. W przypadku tych ostatnich może być to szczególnie trudne, zwłaszcza że u osób starszych pojawiają się dolegliwości zdrowotne i pewne ograniczenia wynikające z podeszłego wieku. Jednym ze schorzeń, które dotyka osoby starsze, jest nietrzymanie moczu – dotyczy to dużej grupy ludzi, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ze względu na ograniczenia motoryczne nie zawsze dbają oni odpowiednio o higienę, a to może prowadzić do jeszcze poważniejszych dolegliwości. Wielu seniorów wstydzi się używać wkładek na nietrzymanie moczu lub obawiają się zmiany ich w miejscu innym niż dom. Jak często powinno się wymieniać wkładki higieniczne? Czy lepiej wybrać specjalistyczny produkt, czy też wystarczą zwykłe wkładki higieniczne? Czy istnieją produkty dla mężczyzn, którzy borykają się z problemem nietrzymania moczu? Czy można w jakiś sposób wspomóc seniora w leczeniu dolegliwości?
Nietrzymanie moczu u osób starszych – przyczyny
Nietrzymanie moczu zawsze jest problemem, który jest wynikiem wielu czynników. Oczywiście w przypadku seniorów dochodzi do osłabienia mięśni ze względu na wiek i dotyczy to również mięśni dna miednicy, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Kolejną przyczyną, która wpływa na nietrzymanie moczu u panów, jest przerost prostaty. Często ten właśnie gruczoł sprawia, że oddawanie moczu jest utrudnione, a w konsekwencji przekłada się to na problemy zdrowotne. Jeśli zaś objaw dotyczył osób również w wieku dojrzałym i jest ciągle obecny aż do wieku podeszłego przyczyną mogą być różne anomalie w postawie, które doprowadzają do osłabienia mięśni dna miednicy. Problem nietrzymania moczu jest bardzo skomplikowany i nawet specjaliści nie zawsze są w stanie zdiagnozować konkretną przyczynę takiego stanu. Z tego powodu objaw ten może być leczony przez długi czas, a tymczasowym rozwiązaniem będą wkładki na nietrzymanie moczu.
Wkładki na nietrzymanie moczu – dlaczego są tak potrzebne, aby senior mógł być aktywny?
Wiele osób bardzo wstydzi się tej przypadłości. W konsekwencji wycofują się z życia społecznego. Nie wychodzą z domu, rezygnują z aktywności fizycznej czy kontaktów towarzyskich. Jednak ma to negatywne konsekwencje – brak ruchu tylko pogłębia schorzenie – mięśnie ulegają zwiotczeniu. Dla wielu osób wkładki higieniczne stają się przepustką do opuszczania domu. Aktywni seniorzy zastanawiają się jednak, co ile trzeba zmieniać wkładki higieniczne. Należy podkreślać seniorom, że wkładki higieniczne specjalnie przystosowane do tego typu schorzenia nie tylko wchłaniają mocz, ale również niwelują jego nieprzyjemny zapach. Dzięki temu senior może w pełni cieszyć się aktywnością fizyczną i towarzyską. Dlatego też warto przekazywać informacje seniorom na temat tego, że nie są skazani na pobyt w domu, gdy tylko pojawią się pierwsze dolegliwości zdrowotne tego typu.
Jak często zmieniać wkładki higieniczne?
Seniorzy często nie wiedzą, co ile trzeba zmieniać wkładki higieniczne. Często robią to zbyt rzadko lub wręcz przeciwnie – co chwilę. Często dysfunkcje manualne powodują, że samo to zadanie jest dla nich problematyczne. Dlatego też, jeśli jest się opiekunem seniora, warto przetestować kilka dostępnych na rynku opcji i wybrać najwygodniejszą. Gdy chodzi o wkładki higieniczne, jak często zmieniać, zasady mówią aby robić to w razie potrzeby, nie rzadziej niż co trzy, maksymalnie cztery godziny. Wiele zależy od stopnia nasilenia problemu – należy pamiętać, że stosowanie wkładek ma być przede wszystkim komfortowe dla seniora. Jeśli zachodzi taka konieczność wkładki mogą być wymieniane częściej. To, jak często zmieniać wkładki higieniczne jest indywidualne. Należy jednak uczulić, by nie wymieniać ich zbyt rzadko – może to prowadzić do schorzeń ze strony układu moczowego lub ewentualnych otarć, które ze względu na umiejscowienie będą się trudno goić. Zbyt rzadka wymiana może również doprowadzić do przeciekania wkładki, co samo w sobie może być wstydliwym doświadczeniem.
Jakie ćwiczenia mogą pomóc seniorom borykającym się z nietrzymaniem moczu?
Gdy chodzi o profilaktykę nietrzymania moczu i radzenie sobie z nieprzyjemnymi efektami, wkładki higieniczne są bardzo komfortowe. Warto jednak zadbać o pozbycie się lub minimalizację problemu. Pomocna może być specjalistyczna fizjoterapia. Mięśnie dna miednicy również muszą być odpowiednio stymulowane. Warto poprosić o konsultację fizjoterapeutę lub specjalistę geriatrę, dzięki czemu wykonywane ćwiczenia przyniosą szybszy efekt, a komfort życia seniora się zwiększy.
Co lepsze dla seniora – pampersy a może pieluchomajtki? https://panobeauty.com/co-lepsze-dla-seniora-pampersy-a-moze-pieluchomajtki/