U każdego z nas wraz z wiekiem upośledza się wiele funkcji organizmu. Prowadzi to do osłabienia siły mięśniowej, powstawania nowych chorób, zaostrzenia się chorób przewlekłych czy osłabienia pamięci i układu immunologicznego. Te wszystkie zmiany powodują liczne trudności w codziennym funkcjonowaniu, a wśród nich dostrzegamy zwiększone ryzyko upadków. Mogą mieć one przyczyny wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Około 40% osób po 60. roku życia doświadcza upadków, a ponad połowa z nich prowadzi do hospitalizacji. Aby zapobiegać upadkom bądź łagodzić ich następstwa, bardzo ważna jest profilaktyka upadków u osób starszych. Jak wygląda i co obejmuje profilaktyka upadków osób starszych oraz jak odpowiednio zadbać o seniorów?

Profilaktyka upadków u osób starszych – co jest przyczyną upadków seniorów?

Jak wyżej wspomniano, wraz z wiekiem upośledzają się bardzo istotne funkcje organizmu. Stoi za tym winowajca, czyli nieuchronny proces starzenia. Bardzo często choroby seniorów mają swój początek już w średnim wieku, dlatego bardzo ważne są regularne badania i profilaktyka. Przyczyny upadków u osób starszych możemy podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwsze, czyli wewnętrzne są następstwem istniejących chorób, takich jak np. zaburzenia widzenia (jaskra, zaćma), osteoporoza, zaburzenia równowagi i zawroty głowy (upośledzenie krążenia w obrębie mózgu, zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa), bądź inne choroby (padaczka, niedowłady, choroby układu krążenia). Wśród przyczyn zewnętrznych rozróżniamy bezpośredni wpływ otoczenia seniora, czyli warunki mieszkaniowe i w obrębie mieszkania, utrudnienia w infrastrukturze publicznej czy środkach komunikacji miejskiej. Profilaktyka upadków osób starszych obejmuje eliminację barier architektonicznych, montaż odpowiednich elementów ułatwiających przemieszczanie się, zachowanie porządku w mieszkaniu, odpowiednie oświetlenie i przewidywalność najbliższego otoczenia.

Przyczyny wewnętrzne upadków u osób starszych – dowiedz się, jak zadbać o osoby starsze

Profilaktyka upadków u osób starszych musi opierać się na kompleksowym zbadaniu, co jest jej przyczyną. Jeżeli powodem są czynniki wewnętrzne, czyli choroby, należy odpowiednio zadbać o siebie i nie unikać wizyt kontrolnych u lekarza czy fizjoterapii. Na profilaktykę upadków przekłada się kompleksowe zadbanie o swoje zdrowie. Zmiana diety na lekkostrawną, bogatą w świeże warzywa i owoce, pozwoli na poprawę układu krążenia i regeneracji tkanek. Odpowiednia dawka ruchu każdego dnia utrzyma mięśnie w prawidłowej sprawności, dotleni organizm i wzmocni kości. Mięśnie u osób starszych są osłabione, co może prowadzić do upadków na skutek upośledzenia ich prawności. Również mięśnie dna miednicy ulegają osłabieniu, co może powodować nietrzymanie moczu (wysiłkowe lub samoistne) o różnym natężeniu. W przypadku tej dolegliwości pomóc mogą wkładki na nietrzymanie moczu. Zapewnią osobie starszej komfort i higienę, co znacząco przełoży się na jej stan psychiczny. Profilaktyka upadków osób starszych może pomóc uporać się z innych schorzeniami lub je złagodzić. Zadbanie o prawidłową dawkę snu pozwoli na odpoczynek mięśni, co poprawi ich sprawność. Sen jest bardzo ważny, ponieważ jego niedobór czy deprywacja powoduje brak regeneracji pewnych obszarów w mózgu, co może prowadzić do choroby Alzheimera.

Upadki seniorów zaliczone zostały do wielkich problemów geriatrycznych według specjalistów ds. zdrowia publicznego. Wiele chorób współistniejących może prowadzić do chwilowej utraty równowagi i zachwiania się, co skutkuje upadkiem. Profilaktyka upadków u osób starszych obejmuje w pierwszej kolejności zadbania o swoje zdrowie i kontrolę nad posiadanymi chorobami. Następnie należy dostosować otoczenie seniora i zapewnić mu wymaganą pomoc, odciążając od wykonywania czynności zwiększających ryzyko upadku (mycie okien, wieszanie firanek, zmiana żarówki) oraz niekiedy i pomocy przy czynnościach higienicznych (kąpiel, ułożenie do snu). Ze względu na postępujące pogorszenie wzroku, należy zadbać o prawidłowe i dodatkowe oświetlenie w każdym pomieszczeniu, usunąć dywaniki i progi, a pod prysznicem zamontować specjalistyczny uchwyt i/lub krzesełko. Pomocne mogą się okazać również nowoczesne gadżety elektroniczne w formie opaski bądź dodatkowe funkcje w telefonie – podczas upadku wysyłany jest specjalny sygnał do odbiorcy informujący o zaistniałym zdarzeniu (może to się odbywać automatycznie w przypadku opaski, bądź po naciśnięciu guzika przez poszkodowanego seniora).

Sprawdź również nasz artykuł: gimnastyka dla seniorów 60 plus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *