co robi opiekunka osób starszych

Wraz z wiekiem tracimy zdolność do wykonywania przeróżnych czynności. Nie chodzi jedynie o zrobienie zakupów czy domowe porządki, ale czynności higieniczne, spożywanie pokarmów czy przyjmowanie leków to kwestie, w których osoby starsze mogą potrzebować wsparcia. Opiekunki osób starszych przychodzą z pomocą, wykonując swoją pracę z należytą starannością. Jeżeli interesuje Cię, czym zajmuje się opiekunka osób starszych, co należy do jej obowiązków i jaka powinna być jej wiedza przed przystąpieniem do pracy, odpowiedź poznasz w tym tekście.

Opiekunka osób starszych – odpowiedzialny zawód

Decydując się na pracę w charakterze opiekunki, warto zorientować się, co należy do jej obowiązków. Jest to, albowiem bardzo odpowiedzialny zawód wymagający nie tyle ogólnych umiejętności pielęgnacyjnych jak mnóstwa empatii, delikatności, znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy czy na przykład sprawności fizycznej. Bardzo często osoby starsze nie poruszają się samodzielnie, są leżące. Wykonywanie takich czynności jak mycie i ubieranie osoby, którą się opiekujemy, zobowiązuje nas do posiadania sprawności fizycznej. Co powinna wiedzieć opiekunka osób starszych, zanim przystąpi do pracy?

Między innymi musi poznać zakres swoich obowiązków, a są to:

  • robienie zakupów, przygotowywanie posiłków i karmienie osoby starszej;
  • pomoc w prowadzeniu domu, sprzątanie, zmiana pościeli;
  • czynności pielęgnacyjne, zmiana pampersów, podkładów, opatrunków;
  • czynności higieniczne, kąpanie, przebieranie seniora;
  • bieżący kontakt z rodziną osoby, którą się opiekujemy;
  • załatwianie spraw związanych z opłaceniem rachunków, chodzeniem na pocztę;
  • pilnowanie wizyt lekarskich i realizacja recept.

Wyżej wymienione czynności to część tego, co robi opiekunka osób starszych. Bardzo często osoba, którą się opiekujemy, wymaga przetransportowania na rehabilitację czy zabiegi. Wtedy niezbędne okazuje się posiadanie prawa jazdy, aby taką osobę dowieźć na miejsce, jednak nie jest to warunek konieczny. Sporo wizyt może odbywać się w domu seniora, w jego miejscu zamieszkania.

Niezastąpiona pomoc dla osób starszych i niesamodzielnych

Praca w opiece nad osobami starszymi może mieć różny charakter. W zależności od tego, gdzie odbywa się praca i jaki zakres obowiązków obejmuje, opiekun powinien przejść odpowiednie szkolenie. Można pracować jako opiekun, który codziennie odbywa wizyty u osoby wymagającej pomocy, bądź zamieszkać wraz z nią na pewien okres, gdzie później następuje zmiana z drugą opiekunką. Główne zadania osoby, która opiekuje się seniorami, zostały wcześniej wymienione, jednak bardzo ważną kwestią poza czynnościami higienicznymi, zdrowotnymi i rachunkowymi okazuje się zagospodarowanie czasu osobie chorej. Należy przez to rozumieć organizowanie jej czasu w ciągu dnia. Dzięki temu możemy poprawić stan psychiczny i fizyczny osoby chorej i niesamodzielnej oraz przyczynić się do zwiększenia jej samodzielności. Mogą to być przeróżne zajęcia czy spotkania, które z pewnością korzystnie wpłyną na osobę chorą. Sama nasza obecność i wspólne rozmowy czy inna forma spędzania czasu mogą już wiele wnieść w monotonię życia osoby starszej i samotnej.

Co powinna umieć opiekunka osób starszych? Jaką wiedzę musi posiadać?

Jak wyżej wspomniano, opiekunka osób starszych powinna posiadać sprawność fizyczną niewykluczającą ją z wykonywania zawodu. Dodatkowo opiekunka powinna posiadać odpowiednie pokłady empatii i chęć niesienia pomocy osobom potrzebującym. Kiedy decydujemy się na taki zawód, musimy wykonać odpowiednie szkolenie przygotowujące nas do pracy. Dzięki temu poznamy podstawowe elementy pomocy, jakiej będziemy udzielać, dowiemy się więcej o problemach, z jakimi mierzą się seniorzy i przejdziemy obowiązkowe szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Osoby starsze cierpią na wiele chorób uniemożliwiających im normalne funkcjonowanie. Bardzo często jest to nadciśnienie, parkinson, demencja, nietrzymanie moczu czy przewlekłe bóle stawów. Wiedząc, jak postępować w wypadku zaostrzenia choroby, mamy gwarancję udzielenie prawidłowego wsparcia. Wkładki urologiczne są niezastąpione w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu w ciągu dnia (bardzo często występującym wśród osób starszych ze względu na osłabienie mięśni), a nocą idealnie sprawdzi się bielizna chłonna czy podkłady na łóżko. Zapewnienie komfortu osobie starszej i chorej to główna przesłanka podczas pomocy. Należy odpowiednio zadbać nie tylko o jej stan fizyczny czy zaspokojenie głodu i pragnienia, ale i również sprawić, aby osoba chora i starsza czuła się dobrze również w kwestii psychicznej, co znacząco dobrze wpłynie na jej samopoczucie i walkę z chorobą.

Jakie są objawy i przyczyny naglącego nietrzymania moczu? https://panobeauty.com/naglace-nietrzymanie-moczu-objawy-i-przyczyny/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *