ile trwa menopauza

Menopauza jest jednym z etapów życia każdej kobiety, który może mieć dość zróżnicowany czas trwania. Dlatego warto dowiedzieć się, ile trwa menopauza, a także jak rozpoznać jej koniec.

Etapy menopauzy

Okres rozrodczy u kobiet trwa średnio trzydzieści lat. Bezpośrednio po nim następuje wygasanie czynności jajników, a także zmniejszanie się liczby pęcherzyków w jajnikach. Menopauza jest definiowania jako zjawisko wystąpienia ostatniej miesiączki, po której przez cały następny rok nie pojawia się kolejne krwawienie. Wiele kobiet zastanawia się, jak długo trwa menopauza, a także jak rozpoznać koniec menopauzy. Przede wszystkim proces ten podzielony jest na kilka etapów. Wśród nich można wymienić następujące:

– premenopauza, która trwa średnio od czterech do dziesięciu lat,

– perimenopauza, której czas trwania wynosi średnio od czterech lat przed oraz rok po menopauzie,

– menopauza, czyli wystąpienie ostatniej miesiączki oraz rok bezpośrednio po tym wydarzeniu,

– postmenopauza, która rozpoczyna się rok po wystąpieniu ostatniej miesiączki.

Termin pojawienia się menopauzy

Menopauza u kobiet może się rozpocząć w różnych momentach ich życia. Jednak średnio jest to piąta dekada życia. U kobiet mieszkających na terenie Polski menopauza najczęściej występuje pomiędzy czterdziestym ósmym a pięćdziesiątym drugim rokiem życia. Jednak termin pojawienia się menopauzy może być także zależny od różnych czynników. Wśród nich można wymienić następujące:

– czynniki socjoekonomiczne, takie jak na przykład status społeczny,

– czynniki genetyczne,

– odczuwanie przewlekłego stresu,

– uprawianie aktywności fizycznej,

– używanie różnych leków,

– posiadanie nałogów.

Objawy menopauzy

Wiele kobiet zastanawia się, jakie są konkretnie objawy menopauzy, a także ile trwa menopauza? Przede wszystkim u kobiet pojawiają się wahania hormonalne, które mogą polegać na skracaniu się cyklu miesiączkowego, a także pojawianiu się plamień. Oprócz tego mogą występować różnego rodzaju zaburzenia somatyczne oraz psychiczne, które utrudniają kobiecie codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Dodatkowo bardzo często pojawiającym się objawem menopauzy jest suchość pochwy oraz nietrzymanie moczu. W przypadku wystąpienia tego rodzaju problemów zdrowotnych bardzo przydatne będą pieluchomajtki dla dorosłych, które na pewno zapewnią każdej kobiecie odpowiedni komfort funkcjonowania bez nieprzyjemnych wpadek. Kluczowe pytanie podczas odczuwania niekorzystnych objawów brzmi: kiedy ustępują objawy menopauzy? Odpowiedź na to pytanie może być różna, ponieważ zależne jest od konkretnej kobiety.

Ile trwa menopauza?

Jak długo trwa menopauza?” to kolejne pytanie, które zadają sobie kobiety przechodzące przez ten trudny czas. Okres premenopauzy zazwyczaj trwa u kobiet od czterech do dziesięciu lat oraz może się charakteryzować bardzo zmiennymi objawami. Wśród nich można przede wszystkim wymienić zaburzenia hormonalne, które objawiają się nieregularnymi cyklami. Po tym etapie następuje perimenopauza, której czas trwania waha się od trzech, czterech lat do nawet roku po wystąpieniu menopauzy. Objawy zaburzeń cyklu coraz bardziej się nasilają i coraz więcej pojawia się cykli bezowulacyjnych. Sama menopauza określana jest jako ostatnia miesiączka, a także czas do roku po jej wystąpieniu. Natomiast po ponad roku od wystąpienia ostatniej miesiączki można mówić o postmenopauzie, która może trwać nawet trzydzieści lat, czyli do śmierci kobiety.

Kiedy ustępują objawy menopauzy?

Bardzo ważnym pytaniem dla kobiet jest także następująca kwestia: „jak rozpoznać koniec menopauzy?”. Menopauza kończy się w momencie pojawienia etapu postmenopauzy. Najczęściej etap ten następuje po roku od pojawienia się ostatniej miesiączki. W tym przypadku u kobiety nie pojawiają się już miesiączki, a poziom hormonów diametralnie się zmniejszył. Czas trwania postmenopauzy może u kobiet trwać nawet trzydzieści lat. Na początku wciąż mogą pojawiać się nieprzyjemne objawy, jednak wraz z upływem czasu stają się one mniej odczuwalne. Jednak niskie stężenie hormonów płciowych u kobiet może powodować szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Wśród nich można na przykład wymienić częste infekcje miejsc intymnych, suchość pochwy, nietrzymanie moczu, a także liczne schorzenia związane z funkcjonowaniem różnych układów w ciele człowieka. Mogą to być na przykład zaburzenia krążenia, cukrzyca, miażdżyca, a także kamica żółciowa. Warto być pod stałą kontrolą lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów zdrowotnych.

Czego nie powinno zabraknąć w diecie dla seniora? Przeczytaj https://panobeauty.com/naturalne-witaminy-dla-seniora-czego-nie-powinno-zabraknac-w-diecie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *