witaminy dla seniora

Wraz z upływem czasu, potrzeby żywieniowe ludzkiego organizmu zmieniają się. Choć zdrowa, bogata w składniki odżywcze dieta jest istotna dla osób w każdym wieku, odpowiednie odżywianie ma szczególnie duże znaczenie dla seniorów. Czego nie powinno zabraknąć w diecie osób starszych?

Zmieniające się potrzeby organizmu

Potrzeby organizmu wraz z biegiem lat zmieniają się. Poszczególne narządy funkcjonują nieco inaczej, gdyż dekady ich pracy odcisnęły na nich piętno. Dlatego też, dla zapewnienia ich prawidłowego działania niezbędne jest zadbanie o zdrową, lekką i pełną składników odżywczych dietę.

Zmiana nawyków żywieniowych, zwłaszcza dla osób, które dotychczas nie jadły szczególnie zdrowo, może okazać się trudna do zrealizowania. Dlatego też, nim uda się wdrożyć niezbędne zmiany, przydatne mogą okazać się witaminy dla seniorów, które umożliwią uzupełnienie braków w organizmie.

Nawodnienie to podstawa

Oprócz żywienia, równie istotne jest odpowiednie nawodnienie. Seniorzy, podobnie zresztą jak małe dzieci, bardzo łatwo się odwadniają. Dlatego też w trakcie chorób objawiających się wymiotami czy biegunką, a także podczas upałów, osoby w podeszłym wieku odwadniają się zdecydowanie szybciej.

Również na co dzień, gdy temperatury są umiarkowane, a seniorowi nie doskwierają żadne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, konieczne jest utrzymanie optymalnego nawodnienia. W przypadku nieprzyjmowania wystarczającej ilości płynów, mogą pojawić się takie objawy jak zawroty i bóle głowy, zaburzenia widzenia, brak elastyczności skóry czy ogólne osłabienie.

Zdrowe tłuszcze oraz białko kluczowe w diecie seniora

Zdrowa dieta powinna być dopasowana do danej osoby indywidualnie, w zależności od jej wieku, płci oraz poziomu aktywności fizycznej. Warto mieć przy tym na względzie, że wraz z wiekiem – zapotrzebowanie energetyczne zdecydowanie spada, natomiast organizm domaga się zdecydowanie większej ilości substancji odżywczych.

Dlatego też w diecie seniora powinny znaleźć się wysokiej jakości białka oraz tłuszcze. Te pierwsze pomogą w zachowaniu prawidłowej budowy kości oraz stawów, a także utrzymaniu optymalnej przemiany materii. Te drugie – pomagają zapobiegać stanom zapalnym, a także regulują ogólną pracę układu immunologicznego i pomagają zapobiegać osteoporozie. Można je znaleźć w niektórych rybach, m.in. sardynkach czy łososiu, ale również w orzechach włoskich, nasionach lnu, oleju lnianym lub rzepakowym, a także w awokado.

Dobrze zbilansowana dieta, w której znajdzie się wystarczająca ilość białek oraz tłuszczów, pomoże w zachowaniu prawidłowego zdrowia seniora. Nie oznacza to jednak, że to jedyne substancje niezbędne dla optymalnego funkcjonowania organizmu osoby starszej.

Błonnik pokarmowy dla prawidłowej perystaltyki

Odpowiednia dieta to nie tylko witaminy dla seniora czy białka i tłuszcze. Dodatkowo, istotnym elementem w menu powinny stać się pokarmy bogate w błonnik. Dzięki nim możliwe jest zachowanie optymalnej pracy jelit, a co za tym idzie – regularne wypróżnianie. Co istotne, nie jest to jedyna zaleta wynikająca z codziennego spożywania tego rodzaju pokarmów – oprócz tego, błonnik chroni przed rozwojem chorób serca, a także pozwala na utrzymanie optymalnego ciśnienia krwi.

To bardzo ważne, bowiem nawet osoby, które wcześniej nie narzekały na kłopoty z trawieniem, wraz z wiekiem mogą odczuć wyraźne pogorszenie przebiegu tego procesu – m.in. w postaci trudności z regularnym wypróżnianiem. Wśród produktów z błonnikiem, które warto wdrożyć do codziennej diety, znajdują się pestki dyni, pełnoziarniste pieczywo, płatki – owsiane, orkiszowe, jaglane, a także suszone (a niekiedy również świeże) owoce i świeże warzywa.

Jakie witaminy dla seniora?

Jak wspominaliśmy wyżej – błonnik, białko czy zdrowe tłuszcze nie są jedynymi substancjami, jakich potrzebuje organizm seniora. Oprócz powyższych, ogromne znaczenie mają również witaminy i minerały, które pozwalają zachować prawidłową pracę organizmu. Szczególnie istotne witaminy dla seniorów to:

witamina A – jest substancją przeciwutleniającą i można ją znaleźć w wielu pokarmach, m.in. rybach;

witaminy z grupy B – wspierają prawidłową pracę układu nerwowego. Znajdują się one m.in. w mięsie czy rybach, a także w produktach mlecznych;

witamina C – także ma działanie przeciwutleniające. Oprócz tego, pomaga w radzeniu sobie z takimi problemami jak nietrzymanie moczu, powstrzymując rozwój stanów zapalnych w ciele, w tym również w układzie moczowym.

Te naturalne witaminy dla seniora można znaleźć w wielu pokarmach. Warto jednak pamiętać, że niekiedy dostarczenie ich odpowiedniej ilości w diecie jest trudne – w takiej sytuacji można postawić na gotowe środki, dostępne w aptekach.

Objawy i przyczyny wypadania macicy https://panobeauty.com/objawy-i-przyczyny-wypadania-macicy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *