Każdego roku wielu Polaków decyduje się na wyjazd do sanatorium. Możliwość wypoczynku połączonego z zabiegami leczniczymi doskonale poprawia nastrój i pozwala zadbać o zdrowie. Jednak czasem jeszcze przed wyjazdem pojawiają się małe problemy organizacyjne i wątpliwości, co zabrać do sanatorium. Pobyt w takim miejscu trwa nawet trzy tygodnie, więc warto dobrze się przygotować na każdą ewentualność. Jak spakować walizkę do sanatorium? Oto nasz poradnik krok po kroku.

Ważne dokumenty

Jeśli zastanawiamy się, co zabrać do sanatorium, powinniśmy zacząć od kompletowania dokumentów – bez nich wyjazd może się bardzo skomplikować. W przypadku pobytów refundowanych przez NFZ ważne jest przede wszystkim skierowanie (które stanowi przepustkę do rejestracji na terenie ośrodka) oraz potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego. Niezbędny będzie oczywiście także dowód osobisty i opcjonalnie prawo jazdy. Na wyjazd do sanatorium zabierzmy również dokumentację medyczną – wyniki badań, analizy, orzeczenia (np. o niepełnosprawności), wypisy szpitalne, zalecenia, opinie lekarzy itp. Dzięki temu personel medyczny będzie mógł w pełni zapoznać się z pacjentem, jego stanem zdrowia i specjalnymi potrzebami.

Środki finansowe

Trudno wyobrazić sobie wyjazd do sanatorium bez jakichkolwiek pieniędzy. Nawet jeśli korzystamy z NFZ, to należy mieć na uwadze, że pobyt taki jest refundowany jedynie częściowo. Przed wyjazdem należy upewnić się, ile wyniosą całkowite koszty, które należy pokryć z własnej kieszeni, by być przygotowanym na wydatek. Ponadto podczas pobytu może pojawić się np. ochota na skorzystanie z dodatkowych lokalnych atrakcji czy potrzeba zrobienia drobnych zakupów. Kolejny krok pakowania walizki to zatem sprawdzenie, czy w naszym portfelu znajduje się ważna karta płatnicza lub odpowiednia ilość gotówki.

Wyjazd do sanatorium – nie zapomnij o lekach

Każda osoba, która zażywa stale jakiekolwiek leki, powinna przed wyjazdem do sanatorium upewnić się, czy znalazły się one w bagażu. Ich brak może okazać się sporym problemem, który przypłacimy utratą zdrowia – nie zawsze bowiem każdy środek farmakologiczny będziemy w stanie zdobyć na miejscu od ręki. Bardzo istotne też, aby przemyśleć wcześniej, jaki zapas leków będzie nam potrzebny podczas całego pobytu w sanatorium. Jeśli nie mamy w domu wystarczającej ilości, należy przed wyjazdem zaopatrzyć się we właściwą liczbę opakowań.

Ubrania – co zabrać do sanatorium?

Następna ważna grupa rzeczy niezbędnych na wyjazd do sanatorium to odzież. Rodzaj i ilość ubrań należy dostosować do miejsca, a przede wszystkim czasu pobytu. W zależności od okresu roku i panującej wówczas pogody lista rzeczy będzie się różna. Na pewno trzeba jednak włożyć do walizki odpowiednią ilość bielizny, przynajmniej 2 komplety piżamy, szlafrok, strój kąpielowy (plus czepek i okulary basenowe), kapcie i klapki prysznicowe. Bez względu na aurę przydadzą się też spodnie (np. jeansy), kurtka, bluza, koszulki bawełniane, dresy i wygodne buty sportowe, w których będziemy czuć się komfortowo w czasie dłuższych aktywności.

Produkty kosmetyczne i higieniczne

Ważnym punktem na liście rzeczy, które są niezbędne w sanatorium, zaliczyć trzeba wszystkie produkty związane z higieną i pielęgnacją. W kosmetyczce musi zatem znaleźć się szczoteczka i pasta do zębów, krem do twarzy i dłoni, żel pod prysznic, a w przypadku mężczyzn również akcesoria do golenia. Konieczny jest także zestaw produktów do włosów – przede wszystkim szampon i grzebień lub szczotka, a w razie potrzeby także odżywka, lakier i pianka. Warto zastanowić się, czy nie zabrać również małej, podręcznej suszarki lub prostownicy. Przydatne mogą być też kosmetyki do makijażu, płyn micelarny, preparaty do depilacji i płatki kosmetyczne. Na wyjazd trzeba zabrać także ręczniki i produkty higieniczne – chusteczki (mokre i suche), żele antybakteryjne, podpaski itp. Część kuracjuszy, zwłaszcza w starszym wieku, pakuje również pieluchomajtki dla dorosłych lub specjalne wkładki chłonne.

Jak spakować walizkę do sanatorium? Dodatkowe akcesoria

Wiele osób zastanawia się, co zabrać do sanatorium, by czuć się w ośrodku jak najbardziej komfortowo. Jeśli chcemy, aby pobyt minął bezstresowo i przyjemnie, warto pomyśleć, co umili nam wolny czas. Część pacjentów chętnie oddaje się ulubionej lekturze – przyda się więc książka w wersji papierowej lub lub czytnik e-booków. Niektórzy na wyjazd do sanatorium zabierają również krzyżówki, gry itp. Pamiętajmy, że do telefonu lub tabletu potrzebna będzie sprawna ładowarka. Jeżeli planujemy słuchać muzyki lub audiobooków, konieczne są również słuchawki.

Jakie majtki na nietrzymanie moczu wybrać? https://panobeauty.com/jakie-majtki-na-nietrzymanie-moczu-wybrac/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *