Nie tylko zajmują czas, ale również uczą, rozwijają i pomagają w dbaniu o zdrowie. Zobacz 15 sprawdzonych pomysłów na zajęcia z seniorami!

1. Gimnastyka w domu

Ćwiczenia w domu to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu wraz z seniorem. Ruch to zdrowie, dlatego warto namówić starszą osobę do gimnastyki.

W internecie można znaleźć wiele przykładowych zestawów ćwiczeń specjalnie dla seniorów, które pozwalają na łatwe treningi przed telewizorem lub w ogródku. Zakres ćwiczeń w przypadku seniorów z dolegliwościami warto skonsultować ze specjalistą.

2. Ciekawe zajęcia dla seniorów w grupie

Joga, ćwiczenia w plenerze, aqua aerobik – to jedynie przykładowe zajęcia dla seniorów, które pozytywnie wpływają na zdrowie i na dobre samopoczucie. Warto więc sprawdzić, co organizują lokalne stowarzyszenia, fundacje czy samorządy.

Przeszkodą w zajęciach w grupie nie musi być też nietrzymanie moczu. Warto sięgnąć wtedy po dyskretne wkładki urologiczne, które zapewniają suchość i komfort w trakcie ruchu.

3. Spacery

Spacery po okolicy czy pobliskim parku, ale też dalsze przechadzki to dobry sposób, aby rozruszać kości.

Najlepiej spacerować ze seniorem tak często, jak to możliwe, jeśli pozwala na to jego stan zdrowia.

4. Nordic walking

Nordic walking to popularny pomysł na aktywność dla seniorów, również z rodziną oraz znajomymi.

Stosowane podczas takich spacerów kijki powodują, że w marszu uczestniczą także ręce. Dzięki temu nordic walking korzystnie wpływa na zdrowie układów ruchu, krążeniowego, oddechowego.

5. Wycieczki

Odwiedzenie ciekawych miejsc z seniorem jest udanym pomysłem na miłe i aktywne spędzenie czasu.

Rodzinna wycieczka do pobliskiego miasta na lody, ale również dalsza wyprawa, by zwiedzić zabytki lub zobaczyć morze, to jedynie parę propozycji.

6. Ogrodnictwo

Ogrodnictwo to jednocześnie przyjemne z pożytecznym. Senior może uprawiać piękne kwiaty, ale także wyśmienite owoce i warzywa.

Gdy starsza osoba żyje w mieszkaniu, wtedy sprawdzi się uprawa roślin na balkonie lub w doniczkach we wnętrzu.

7. Robienie dekoracji świątecznych

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie pomysły na zajęcia z seniorami sprawdzą się przed świętami, postaw na robienie dekoracji.

Wspólne przygotowywanie bożonarodzeniowych wianków lub wielkanocnych stroików będzie znakomitym sposobem na spędzenie czasu z seniorem. Takie zajęcia pozytywnie wpływają również na zdolności manualne.

8. Gry planszowe

Gry planszowe ćwiczą pamięć, koncentrację oraz logiczne myślenie, a przy tym gwarantują dobrą zabawę niezależnie od wieku.

Granie w planszówki z seniorem to też jeden z najlepszych sposobów na wspólne spędzenie czasu z dziećmi i wnukami.

9. Układanie puzzli

Jeśli chodzi o rozwijające umysł pomysły na zajęcia z seniorami, pod uwagę warto wziąć także układanie puzzli.

W sklepach można znaleźć wiele typów puzzli, dlatego można łatwo dopasować je do zdolności manualnych i gustu starszej osoby.

10. Sklejanie modeli

Kreatywnym i rozwijającym pomysłem na zajęcia z seniorem będzie sklejanie modeli, na przykład samolotów lub statków.

Takie zajęcia uczą dokładności, cierpliwości, a przy tym mogą być sposobem na powrót do czasów dzieciństwa. Do wyboru są modele o różnych stopniach skomplikowania.

11. Dekorowanie wypieków

Pieczenie ciast i ciasteczek to ciekawe zajęcia dla seniorów, ale jeszcze ciekawsze będzie ich dekorowanie.

W sprzedaży można znaleźć wiele produktów do dekoracji, na przykład masy, nożyki, foremki. Korzystanie z nich pozwoli na stworzenie pięknych wypieków i wspiera umiejętności manualne seniora.

12. Szydełkowanie

Szydełkowanie to jedno z popularnych zajęć wśród seniorów. Nic również nie stoi na przeszkodzie, by nauczyć się szydełkować w starszym wieku.

To zajęcie, które poprawia ruchomość dłoni, uspokaja, wycisza i skutkuje pięknymi, dzierganymi skarpetkami, swetrami czy szalikami.

13. Nauka języków obcych

Jako ciekawe zajęcia dla seniorów sprawdzą się także zajęcia językowe, ponieważ nigdy nie jest zbyt późno, by rozpocząć naukę języków obcych.

Wiele szkół językowych organizuje specjalne zajęcia językowe dla seniorów, dlatego uczestnictwo w nich może być trafnym wyborem, by rozruszać umysł i zawrzeć nowe znajomości.

14. Malowanie obrazów

Wiele osób odkrywa swoje zamiłowanie do sztuki w starszym wieku. Warto więc kupić dla seniora sztalugę, gotowe podobrazia, pędzle i farby. W nauce różnych technik malarskich mogą pomóc filmiki w internecie.

Świetnym pomysłem może być również zakupienie zestawu pozwalającego na malowanie po numerach. Zawiera on płótno naciągnięte na ramę, na którym nadrukowany jest wzór obrazu z numerkami. Zadaniem jest pomalowanie obrazu dołączonymi farbami według numerów.

15. Nauka obsługi komputera, smartfona

Gdy senior ma trudności z obsługą komputera lub smartfona, warto pomoc mu w ich obsłudze lub skorzystać z zajęć dla seniorów, które przekażą mu niezbędną wiedzę.

Mamy nadzieję, że nasze przykładowe zajęcia dla seniorów pomogą Ci we wspólnym spędzaniu czasu ze starszą osobą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *