Z wiekiem mózg przestaje działać sprawnie, dlatego u seniorów coraz częściej pojawiają się problemy z pamięcią i koncentracją, które towarzyszą też różnym schorzeniom – chorobom Alzheimera, Parkinsona, demencji, udarom. Aby zadbać o kondycję mózgu, warto go trenować. Jakie są najlepsze ćwiczenia pamięci dla seniorów?

Kiedy sprawdzą się ćwiczenia na pamięć i koncentrację dla seniorów?

Ludzki umysł potrafi pracować bez większych problemów przez długie lata, jednak procesy starzeniowe zachodzące w organizmie mogą zaburzać jego działanie. Najczęściej zaczynają one nasilać się po 60. roku życia, dlatego to wtedy u starszych osób dochodzi do pogorszenia funkcji kognitywnych – poznawczych.

Początkowo procesy te zachodzą niepostrzeżenie i nie powodują żadnych objawów, natomiast potem mogą wywoływać poważniejsze dolegliwości, które negatywnie wpływają na jakość życia.

Aby przedłużyć młodość mózgu, warto go ćwiczyć. Gdy nie jest wystawiony na różne bodźce, z czasem zaczyna działać coraz gorzej. Właśnie dlatego ćwiczenia na pamięć i koncentrację dla seniorów mogą pomóc w utrzymaniu jego sprawności.

Również ćwiczenia pamięci dla seniorów polecane są w przypadku osób z dolegliwościami neurodegeneracyjnymi, które powodują stopniowy zanik funkcji poznawczych. Dzięki treningom mózgu chory może na dłużej zachować jasność umysłu.

Jakie korzyści mają ćwiczenia na pamięć dla seniorów?

Ćwiczenia na pamięć dla seniorów niosą za sobą wiele korzyści:

– Poprawiają zdolności zapamiętywania,

– Zwiększają koncentrację,

– Podnoszą spostrzegawczość,

– Przyspieszają refleks,

– Uczą logicznego myślenia,

– Poszerzają zasób słownictwa,

– Zapewniają dobrą zabawę,

– Mogą dawać dużo satysfakcji,

– Poprawiają samopoczucie psychiczne.

Zestaw ćwiczeń pamięci dla seniorów – jak wspierać mózg?

Zobacz przygotowany przez nas zestaw ćwiczeń pamięci dla seniorów – znajdziesz w nim wiele pomysłów na to, jak wspierać umysł starszej osoby.

Gry planszowe i karciane

Dzięki nim senior może ćwiczyć koncentrację i pamięć, a także świetnie bawić się z rodziną lub znajomymi. Warto rozpocząć od prostych gier lub sięgnąć po te, które znane są starszej osobie od młodości.

Granie w szachy

Szachy skutecznie trenują umysł u starszych osób. Są też sposobem, by spędzić czas z rówieśnikami.

Układanie puzzli

100, 500, a może 1000 elementów? Warto dopasować ich liczbę do zdolności seniora. Puzzle wciągają, wyciszają, a przy tym poprawiają spostrzegawczość, koncentrację i dają dużo satysfakcji po ułożeniu obrazka.

Gra memory

Doskonałe ćwiczenia na pamięć dla seniorów – gra polega na zapamiętywaniu ukrytych obrazków, aby dobierać je w pary.

Gra w państwa i miasta

Prosta i rozwijająca gra, która polega na wypisywaniu państw, miast, zwierząt, roślin, kolorów, rzeczy, imion zaczynających się od konkretnej litery.

Czytanie książek

Książki to również rekomendowany sposób na poprawę sprawności umysłu u seniora. Warto czytać je w każdym wieku.

Rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek

Krzyżówki i łamigłówki, na przykład sudoku, labirynty czy malowanie po numerach to kolejny sposób na trening mózgu u seniora. W kioskach czeka mnóstwo tytułów.

Nauka języków obcych

Angielski, francuski, a może hiszpański? Nauka języków obcych będzie doskonałym wyborem również dla starszej osoby, by kompleksowo wspierać pracę mózgu.

Tworzenie list

Listy zakupów, rzeczy do zrobienia, posiadanych przedmiotów – takie proste czynności znakomicie wspomagają pracę umysłu.

Zbiory ćwiczeń na pamięć dla seniorów

Zawierające gotowy zestaw ćwiczeń pamięci dla seniorów zbiory można dziś kupić w księgarniach. Znajdziemy w nich różne pomysły na trening mózgu dla starszej osoby.

Strony i programy multimedialne

W internecie działa wiele stron z ciekawymi łamigłówkami dla starszych osób. Dostępne są też programy multimedialne dla seniorów, które pomagają w ćwiczeniu umysłu.

Zajęcia grupowe dla seniorów

Warto też sprawdzić, czy w okolicy organizowane są różne warsztaty lub inne zajęcia grupowe dla seniorów, które mogą pomagać w ćwiczeniu pamięci.

Przeszkodą w uczestnictwie w takich zajęciach nie musi być też problem z popuszczaniem moczu. Wystarczy wykorzystać wtedy wkładki na nietrzymanie moczu, które zapewniają komfort i dyskrecję.

Jak często wykonywać ćwiczenia pamięci dla seniorów?

Tak często, jak tylko się da, ponieważ mogą przynieść wtedy najlepsze efekty. Zaleca się każdego dnia korzystać z różnych form treningu mózgu, by wspomagać jego pracę.

Warto więc stosować ćwiczenia na pamięć i koncentrację dla seniorów, ponieważ dzięki nim umysł może być sprawny na długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *